+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Cezayir in,Osmanlı Devletine bağlanması hangi olayın sonucunda gerçekleşmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cezayir in,Osmanlı Devletine bağlanması hangi olayın sonucunda gerçekleşmiştir
  Cezayir in,Osmanlı Devletine bağlanması hangi olayın sonucunda gerçekleşmiştir. bunun dış.ında Cezayir in,Osmanlı Devletine bağlanması kaç yılında olan birolaydır. son olarak bu bağlanma olayının kısaca açıklayabilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Cezayir in,Osmanlı Devletine bağlanması hangi olayın sonucunda gerçekleşmiştir
  Cezayir'in Osmanlıya katılması 1533

  Barbaros Hayrettin Paşa olarak tanınan Hızır Reis , Midilli 'de tımarlı sipahi olan Yakup'un dört oğlundan biriydi. Barbaros Hayrettin Paşa , kardeşi Oruç Reis ile beraber Cerbe Adas'nı merkez edinerek büyük bir donanma oluşturdu. Kısa sürede Türk korsanları Akdeniz'de büyük bir üne kavuştu. Ancak Kuzey Afrika'daki İslam devletlerinin karışıklığından yararlanan İspanyollar burada bazı yerler ele geçirmişlerdi. Bunun üzerine Barbaros Hayrettin Paşa , Yavuz Sultan Selim'den yardım istedi. Barbaros ve Oruç Reis, Osmanlı Devleti'nin yardımıyla Cezayir'i İspanyolların elinden alıp bir hükümet kurdular. Oruç Reisin ölümü ile Cezayir hükümdarlığı Hızır Reise geçti. Kanuni Sultan Süleyman , Akdeniz'de Şarlken'e ve onun desteğindeki Andrea Doria'ya karşı mücadele edebilmek için Hızır Reisi İstanbul'a çağırdı. Bunun üzerine İstanbul'a gelen Hızır Reis , Cezayir beylerbeyliğine ve Osmanlı Devleti'nin kaptanıderyalığına getirildi.

  Böylece Cezayir , Osmanlı topraklarına katılmış oldu.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cezayir bilindiği gibi 1533 yılında büyük devletlerden biri olan osmanlı devletine bağlanmıştır. bu olay şu şekilde olmuştur. baybaros hayrettin paşa bilindiği gibi osmanlıya bağlı idi. ancak osmanlıya düzenlenebilecek bir haçlı seferi nedeni ile kendisi istanbula çağrılmış ve ona kaptanı derya şeklinde ünvan verilmiş zaten onun gelmesi ile cezayirde osmanlıya bağlanmış oldu.
+ Yorum Gönder