+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Akkoyunlu Devleti'nin yıkıldığı ve Doğu Anadolu'nun güvenliğinin sağlandığı savaş hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akkoyunlu Devleti'nin yıkıldığı ve Doğu Anadolu'nun güvenliğinin sağlandığı savaş hangisidir
  Fatih zamanında Akkoyunlu Devleti'nin yıkıldığı ve Doğu Anadolu'nun güvenliğinin sağlandığı savaş hangisidir bu savaş hangi tarihler arasında ve kimler arsında gerçekleşmiştir. bu savaşın en önemli nedenleri ve sonuçları nelerdir. kısaca açıklayabilir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Otlukbeli Savaşı

  Akkoyunlular (1403 - 1502)
  Kara Yülük Osman Bey tarafından Doğu Anadolu'da kurulmuş bir Türk devletidir. Uzun Hasan zamanında en parlak dönemini yaşayan Akkoyunlular Karakoyunlu Devleti’ni yıkmışlar, Doğu Anadolu, Irak, İran ve Azerbaycan'a hakim olmuşlardır. Uzun Hasan elde ettiği başarılara güvenerek Osmanlılara da cephe almış, Anadolu Türk beyliklerini savunmaya kalkmıştır. Bu nedenle Fatih'le Otlukbeli Savaşı’nda karşılaşmış, ancak yenilmiştir (1473). Bu savaştan sonra giderek zayıflayan Akkoyunlu Devleti 1502'de Şah İsmail tarafından yıkılmıştır. Akkoyunlular devlet yönetimi ve askerlik gibi konularda Timurlulardan etkilenmişlerdir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bu savaş yani Otlukbeli Savaşı bilindiği gibi osmanlı ile akkoyunlular arsında meydana gelmiş olan bir savaştır. Otlukbeli Savaşı bilindiği gibi bir çok sebebi olan bir savaştır. bu savaşın sonunda bilindiği gibi akkoyunlu devleti yıkılma sürecine girmiştir.
+ Yorum Gönder