+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bünyan elektrik santrali hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bünyan elektrik santrali hangi ilimizdedir?
  Bünyan elektrik santrali hangi ilimizde ve bu ilimizde türkiyenin yedi bölgesinde tam olarak hangi bölgesinde yer almaktadır. son olarak Bünyan elektrik santrali tam olarak nerenin üzerine yapılmıştır ve bu santralin ne gibi bir önemi vardır. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Bünyan elektrik santrali

  Bünyan elektrik santrali Kayseri ili Bünyan ilçesindedir.

  Elektrik Santrali 1927 yılında inşasına başlanan fabrika,1929 tarihinde Türk Elektrik A.Ş.olarak işletmeye açılmıştır.Kuruluş amacı;Bünyan ve çevresinin elektrik ihtiyacını karşılamak idi.Daha önceleri Alman usta tarafından idare edilen fabrika,daha sonraları Türk personele devredilmiştir.Fabrikada faal olarak 3 türbin bulunmaktadır.Bu türbinlerin gücü 2 si 400 KVA(320KW)bir tanesi ise 900 KVA (720 KW)dir.Fabrikaya 96 m yükseklikten saniyede 1100 litre su dökülmektedir.Bu miktar üç türbini çalıştırmaya kafi gelmediği için yalnız büyük türbin çalışabilmektedir.Fabrikadan elde edilen enerji Sızır-Hirfanlı parelel hattına bağlıdır.Gelen enerjiler sarımsaklı da birleşerek buradan yurdun her tarafına dağılmaktadır.Yazları 12 ,kışları 24 saat çalışan fabrika, 1 Mart 1990 tarihinde Türkiye Elektrik Kurumu’ndan ayrılarak Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş ‘ye geçmiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bünyan elektrik santrali de pek çok elektrik santrali gibi oda iç anadolu bölgesinde yer alan bir elektrik santralidir. bunun dışında iç anadolu bölgesinde yer alan bu santral bilindiği gibi kayseride yer almaktadır ve belli başlı enerji ihtiyacını karşılamaktadır. bu yüzden önemlidir.
+ Yorum Gönder