+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Sertavul Geçidi hangi ilimizdedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sertavul Geçidi hangi ilimizdedir
  Sertavul Geçidi hangi ilimizde ve bu ilimizde tam olarak türkiyenin hangi bölgesinde yer almaktadır. bunun dışında Sertavul Geçidi tam olarak hangi tarihler arsında yapılmıştır. son olarak Sertavul Geçidi hakkında kısa bir bilgi alabilir miyim. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Sertavul Geçidi hangi ilimizdedir

  Sertavul Geçidi, İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan önemli geçitlerden biridir. 1650 rakımlı geçit kışları zor geçit verse de en yakın bağlantı geçitlerinden biridir. Toroslarda bulunur. Zirve Karaman ve Mersin il sınırı olarak paylaşılmaktadır. Karaman ili ve Mersin'în Silifke ilçesi arasında yer alır.

  Çevresinde çeşitli konaklama, lezzetli yemek yeme, kaynak sularından içmek için uygun yerleri olan Sertavul Geçidi, Mersin'in İç Anadolu'ya açılan kapısıdır. Hava sıcaklığı oldukça düşüktür. Rakımın 1650 m. olduğunu düşünürsek, Akdeniz'e ulaşmadan önce serin bölge arayanlar için uygun bir konaklama bölgesidir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sertavul Geçidinin tam olarak hangi ilde olduğunu söylemek pek mümkün olmasa da bu Sertavul Geçidi bilindiği gibi türkiyenin çok önemli geçitlerinden biridir. önemli olmasının nedeni de bilindiği gibi iç anadolu bölgesi ile akdeniz bölgesini birbirine bağlamasıdır.
+ Yorum Gönder


sertavul geçidi hangi bölgededir