+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kıbrıs'ta Osmanlı egemenliği ne zaman başladı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kıbrıs'ta Osmanlı egemenliği ne zaman başladı?
  Kıbrıs'ta Osmanlı egemenliği ne zaman başladı bu egemenlik tam olarak hangi tarihte idi. bunun dışında osmanlı devleti kıbrıs üzerinde nasıl hakimiyet koydu btün bunlara kısa ama öze olacak şekilde kısa bir zaman da açıklık getirebilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Kıbrıs'ta Osmanlı egemenliği ne zaman başladı
  15. yüzyılın sonlarında Doğu Akdeniz‘e egemen olan Osmanlı İmparatorluğu, siyasi, stratejik, ekonomik ve dini nedenlerin etkisiyle 1571 yılında Kıbrıs‘ı da ele geçirmiştir. Kıbrıs‘ta üslenen Venedik korsanlarının Osmanlı deniz ticaretine verdikleri büyük zararlar da Kıbrıs‘ın ele geçirilmesinde başlıca etkenlerden biri olmuştur.
  1 Temmuz 1570 tarihinde, 50 bin asker ve 80 top taşıyan Osmanlı Filosu, Kıbrıs‘a çıkarma yaptı. Kıbrıs çetin savaşlardan sonra ancak bir yılda alınabildi. Kıbrıs‘ın en kuvvetli kalesi olan Magosa‘nın 1 Agustos 1571‘de teslim olmasıyla bütün Ada Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçmiş oldu.
  Kıbrıs 1571 yılından 1878 yılına kadar 307 yıl Osmanlı egemenliğinde kaldı.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kıbrıs'ta Osmanlı egemenliği bilindiği gibi1571 yılında başlamıştır. bunun dışında bilindiği gibi Kıbrıs'ta Osmanlı egemenliği başlamadan önce kıbrıs venediklilerin elinde idi. ancak daha sonra ikinci selim zamanın da osmanlı burayı le geçirmiş ve egemenliği sağlamıştır.
+ Yorum Gönder


kibrista osmanli eg