+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Tarihteki ilk yazılı antlaşma hangisidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tarihteki ilk yazılı antlaşma hangisidir?
  Tarihteki ilk yazılı antlaşma hangisidir. bu antlaşma tam olarak hangi tarihler de imzalanmış olan bir antlaşmadır. bunun dışında bu tarihde ki ilk antlaşma olma özelliğine sahip antlaşma kimler arasın da yapılmış olan bir antlaşmadır. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Tarihteki ilk yazılı antlaşma hangisidir


  Tarihteki ilk yazılı barış antlaşması olarak bilinen Kadeş Antlaşması, M.Ö 1280’de, Mısırlılar ve Hititliler arasında imzalanmıştır.

  Hititler’in ticaret yollarını ele geçirmek istemeleri ve Nefertiti ile evlenmesi için gönderilen bir Hitit prensinin öldürülmesi sonucunda Kadeş Savaşı yapılmış ve savaş sonucunda Kadeş Antlaşması imzalanmıştır.

  Hitit Kralı II.Mutavalli ve Mısır Kralı II.Ramses’in başında olduğu ordular, iki gün boyunca Kadeş Kalesi önlerinde savaşmıştır. Ancak savaş bir sona varamayacak şekilde ilerlediğinden, Kadeş Savaşı bir antlaşma ile bitirilmiştir. Mısır kayıtlarında savaşı Mısır’ın kazandığının yazmasına rağmen Hitit kaynaklarında bu tam tersi şekilde yer almaktadır. Ancak imzalanan Kadeş Antlaşması ile savaşan her iki devlet de birbirlerine saldırmama sözü vermiş, Kadeş, Hitit topraklarında kalmış, birbirlerinin topraklarına yapılan saldırılarda da birbirlerini savunacaklarına dair güvence vermişlerdir. Bununla birlikte Kadeş Antlaşması, Doğu’daki ticaret yolları sebebi ile o bölgeyi ele geçirmek isteyen Asur Devleti’nin yarattığı tehdide karşı birlik olma amacını da barındırmıştır
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Tarihteki ilk yazılı antlaşma bilindiği gibi kadeş antlaşmasıdır. bu antlaşma bilindiği gibi dostluk ve barış iç.in yapılmış olan bir antlaşmadır. son olarak bulunan antlaşmanın asıl metni istanbul Arkeoloji Müzesinde yer almaktadır.
+ Yorum Gönder