+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Balatini Mağarası hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Balatini Mağarası hangi ilimizdedir?
  Balatini Mağarası hangi ilimizde ve bu ilimiz de tam olarak türkiyeni hangi bölgesinde ye almaktadır. bunun dışında Balatini Mağarası bulunduğu il için ne gibi bir özelliğe sahiptir. son olarak Balatini Mağarası hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Balatini Mağarası hangi ilimizdedir

  Balatini Mağarası Konya ili Beyşehir ilçesi'ndedir.

  Mağara Beyşehir'e bağlı Çamlık Beldesi ile Derebucak ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Konya-Beyşehir-Üzümlü-Manavgat yolunun 45 km.sinden ayrılan yolla Çamlık veya Derebucak üzerinden, bu iki yerleşim merkezini bağlayan stabilize karayolu ile ulaşılmaktadır. Çamlık'a 5 km., Derebucak'a 6 km. uzaklıkta bulunmakta olup Körükini ile Suluin Mağaralarının 3 km. kuzey batısındadır.

  Özellikleri: Toplam uzunluğu 1830 m. olan mağaranın düden ve kaynak konumunda iki girişi vardır. Yola yakın olan ağız küçük bir uvalanın sularını çalar ve 2 km. güneyde derince yarılmış bir vadinin kenarından, Uzunsu deresi tarafındaki yamaçtan boşaltır.

  Balatini mağarası üst üste bulunan iki farklı seviyeden oluşmuştur. Üst katı oluşturan fosil kolun zemini tamamen mağara kili ile kaplıdır ve gelen ziyaretçilerin yapıp bıraktığı heykelciklerle dolu Heykel odası ile sonlanmaktadır. Alt kat olan su taşıyan asıl galeri de ise suyun aza olduğu dönemlerde su içinden yürünerek ilerlenebilmektedir. Sadece biri 5 m.den daha derin olan üç adet dev cadıkazanı geçiş tekniği ya da bot kullanılarık geçilebilir. Travertenler, heykel odası ve dev cadı kazanları mağaranın görülmeye değer güzellikleridir
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Balatini Mağarası da pek çok güzel yer gibi iç anandolu bölgesine ait olan illerden konya ilinde yer alan bir yerdir. Balatini Mağarası bilindiği gibi eski bir tarihi olan bir mağradır ayrıca çok da güzel doğal bir yerdir. bence konyaya gidildiği zaman gezilmesi gereken yerlerden biridir.
+ Yorum Gönder