+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kayzer Wilhelm Köşkü hangi ilimizdedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kayzer Wilhelm Köşkü hangi ilimizdedir
  Kayzer Wilhelm Köşkü hangi ilimizde ve bu ilimiz de hangi bölgede yer almaktadır. bunun dışında Kayzer Wilhelm Köşkü tam olarak ne zaman ve kim tarafından yaptırılmıştir. son olarak Kayzer Wilhelm Köşkü hakkında kısa bilgiler verebilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Kayzer Wilhem Köşkü Hereke Köşkü Tarihi

  Hereke halılarının uluslararası bir ün kazanmasından sonra Hereke'ye gelen yabancı misafirlerin barakalarda ağırlanmasının ayıp olduğu düşünülerek fabrikanın şerefi ile münasip bir köşk inşası uygun görülmüştür.1898 yılında Alman imparatoru II. Wilhelm'in Sultan II. Abdülhamid'i ziyareti öncesinde, 1894 yılında Sultan II. Abdülhamit'in sarayında üç haftada inşa edilen Köşk, deniz yoluyla parçalar halinde getirilerek bir günde yerine monte edilmiştir.


  Sultan II. Abdülhamid'i ziyaret eden Alman imparatoru II. Wilhelm, imparatoriçe Augusta Victoria, Bulgaristan Prensi ve Alman Sefiri Baron Marşal, İngiliz Sefiri İbn Reşit gibi yabancı misafirler bu ününden dolayı Hereke'yi ziyaret etmişler ve Bu köşkte ağırlanarak, kendilerine ipek seccade, halı, elbiselik kumaş, boyun atkısı, maşlah ve mendil gibi Hereke yapımı hediyeler verilmiştir. İmparator köşke eşsiz bir böcek koleksiyonu hediye etmiştir.


  Herhangi bir kesinlik içermemekle birlikte, mimar Sarkis Balyan elinden çıktığı sanılan köşkün yapımında tekne yapım tekniği kullanılmış olup, metal çivi kullanılmamıştır. Bütünüyle ahşap konstrüksiyonla oluşturulmuş ve ilginç bir tasarım özelliği olarak gerek deniz, gerekse kara tarafına açılan bir çok kapı kullanılmıştır.


  Dışta , ortada hafif eğimli bir çatı ve iki yandaki kubbeleriyle simetrik bir kuruluşa sahip olan Hereke Köşkü, içte de , giriş mekanı, salon ve oda olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ara geçişlerin çift kanatlı kapılarla sağlandığı bu mekanların tefrişinde Hereke dokuması halılar ve ipekli döşemelik ve perdelikler kullanılmıştır. Saraylardan getirilen eşyalarla döşenen köşkün salonunda yer alan bergere stilindeki koltuk takımının ise, 20. yüzyıl başlarında yapılmış olduğu sanılmaktadır
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kayzer Wilhem Köşkü bilindiği gibi kocaelide yer alamktadır. bunu dışında bilindiği gibi bu Kayzer Wilhem Köşkü Alman İmparatoru II.Wilhelm’in kalabilmesi için yapılmış çok güzel bir köşktür. zaten resimlerine bakıldığı zaman ne kadar güzel olduğu gözükmektedir.
+ Yorum Gönder