+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Eskihisar Kalesi hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Eskihisar Kalesi hangi ilimizdedir?
  Eskihisar Kalesi hangi ilimizde ve bu ilmizde tam olarak hangi bölgede yer almaktadır. bunun dışında Eskihisar Kalesi hakkında bilgi verebilir misiniz. mesela ne zaman ve kimler tarafından yapıldı bu Eskihisar Kalesi ne gibi bir özelliğe sahiptir gibi 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Eskihisar Kalesi hangi ilimizdedir

  Eskihisar Kalesi Kocaeli ili Gebze ilçesi'ndedir


  15 milyona yaklaşan nüfusu ile Dünya kenti İstanbul’un hemen yanı başında Bizanslılardan kalma bir kale var. Anadolu otoyolunun 24. km sinden ayrılarak ulaşılan bu kale bir balıkçı köyü olan Eskihisar da … İstanbul’un fethinden sonra Fatih’in terhis ettiği askerlerin yerleştiği köylerden biri olan Eskihisar’ın bugünkü sakinleri işte o askerlerin torunları. Kalenin sağında ünlü ressam ve müzecimiz Osman Hamdi Bey’in Müze Evi, atölyesi, karşısında Eskihisar Topçular iskelesi, Yalova’yı Bursa’ya bağlayan feribotlar, solunda ise marina. Geceleri kale ışıl ışıl oldukça sessiz ve sakin. Oysa kaleye yapılabilecek birkaç küçük düzenleme ile, örneğin Bodrum Kalesi Müzesinde olduğu gibi tavus kuşlarının dolaştığı, güvercinlerin uçuştuğu, çiçeklerin renklendirdiği bir mekan kazanılabilir, sergi salonu olarak değerlendirilebilir konserler düzenlenebilir. Hatta bir adım daha ileri gidilerek o dönemin kale askerleri kıyafetlerine bürünmüş görevlilerin bulunduğu, klasik müzik dinlenen bir kale restoranına, kale atmosferine yakışacak biçimde bu atmosferin doyasıya yaşanabileceği şarap mahzenlerine dönüştürülebilir. İş adamlarına yönelik kongre turizmi için mekan olabilecek yeni alternatifler yaratılabilir ve bu örnek ülkenin diğer yörelerinde bölge koşulları özellikleri göz önüne alınarak uygulanabilir..
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Eskihisar Kalesi bilindiği gibi iç anadolu bölgesinde yer alan kocaeli ilinde bulunan tarihi bir yerdir. bunun dışında bilindiği gibi Eskihisar Kalesi tarihi bakımdan çok önemli bir kaledir ve bu kale bilindiği gibi bizasn döneminden kalmadır.
+ Yorum Gönder