+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Cacabey Medresesi hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cacabey Medresesi hangi ilimizdedir?
  Cacabey Medresesi hangi ilimizde yer alamktadır. bunun dışında Cacabey Medresesi aslın da tam olarak hangi bölgede yer almaktadır ve buCacabey Medresesinin tarihi nedir. son olarak Cacabey Medresesi hakkında kısa bilgiler verebilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Cacabey Medresesi hangi ilimizdedir

  Kırşehir’deki en önemli tarihi yapılardan biri olan Cacabey Gökbilim Medresesi 1272 yılında dönemin Kırşehir Valisi Nureddin Cibril bin Cacabey tarafından matematik, fen ve astronomi eğitimi verilen bir medrese olarak yaptırılmıştır. Eşsiz mimarisinin yanı sıra özellikle güneş sistemindeki gezegenleri sembolize eden iç sütunceleri, rasat kuyusu, aydınlık feneri ve gözlem kulesi ile dikkatleri çeken Cacabey Gökbilim Medresesi astronomi eğitimi veren ilk merkezlerden biri ve belki de en önemlisidir. Günümüzde cami olarak kullanılan medresenin üç ayrı yerinde bulunan ve rokete benzeyen sütunceleri, yapının astronomi merkezi olarak faaliyet gösterdiğinin delili sayılmaktadır.

  Astronomi üzerine çalışmaların yapıldığı Cacabey Gökbilim Medresesi, 2009 Dünya Astronomi Yılı etkinlikleri kapsamında önemli bir yer arz etmektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cacabey Medresesi bilindiği gibi türkiye de tam olarak iç anadolu bölgesinde yer alan illeriden biri olan kırşehir ilinde bulunan bir medresedir.bu medrese bilindiği gibi Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından yaptırılmış olan bir medresedir.
+ Yorum Gönder


cacabey medresesi hangi ilimizdedir,  cacabey camii hangi ilimizdedir,  cacabey camisi hangi ilimizdedir,  cacabey camii hangi ildedir,  cacabey camisi hangi ildedir,  cacabey camiisi hangi ilimizdedir