+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Seyfe Gölü hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Seyfe Gölü hangi ilimizdedir?
  Seyfe Gölü hangi ilimiz de ve bu gölün bulunduğu il tam olarak hangi bölgede yer almaktadır. bunun dışında Seyfe Gölü nasıl bir göldür ve bulunduğu il için ne gibi bir öneme sahiptir. son olarak Seyfe Gölü hakkında bilgi alabilir miyim. şimdiden teşekkür ederim. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Seyfe Gölü hangi ilimizdedir

  Seyfe Gölü Kırşehir ili Mucur ilçesi'ndedir.

  Seyfe Gölü (15 km² boyu 10 eni 4 km. en derin yeri 5m. yüksekliği 1110 m.) Çiçek dağı dağlık alanı ile Kırşehir kütlesi arasındaki çöküntü alanının bir bölümünde oluşmuştur. Birkaç küçük dere ve kaynakla beslenen kapalı tuzlu ve yazın çok çekilen bir göldür.

  Denizden 1.110 metre yükseklikte olan Seyfe gölü, yağışların bol olduğu aylarda kabararak yaklaşık 15 km2’lik bir alana yayılmaktadır. Bu nedenle kış ve bahar yalarında gölün çevresi bataklığa dönüşmektedir. Gölün suları tuzludur. Yazın sular buharlaşınca kıyıda tuz tabaları kalmaktadır. Eskiden bu tuz yatakları Tekel tarafından işletiliyordu. Ancak daha sonra nitelik düşüklüğü nedeniyle durdurulmuştur. Gölün derinliği 3-5 metre arasında değişmektedir. Gölden sulama yararlanılmadığı için, kabarma döneminde çevre taban suyu yükselmekte ve tuzluluğa bağlı olarak çoraklaşma görülmektedir.

  Seyfe gölü çevrenin en iyi avlanma yeridir. Her türlü av kuşları bu bölgede konaklar. Av mevsiminde yurdun çeşitli yerlerinden gelen kişiler burada toplanır. Ayrıca Seyfe Köyü de piknik ve dinlenmek için en güzel köşelerden birisidir. Pek çok aile hafta sonu tatilini burada geçirir
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Seyfe Gölü bilindiği gibi bir iç anadolu bölgesi ili olan kırşehir de yer alan bir göldür. bunun dışında bu göl bulunduğu i için önemli bir su kaynağıdır. ayrıca bu Seyfe Gölü kapalı bir havza olduğu için suyu durdukça tuzlanmaktadır. son olarak bu gölde bilindiği gibi yüzden fazla farklı tür kuş vardır.
+ Yorum Gönder


seyfe gölü hangi ilimizdedir,  seyfe g