+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kurtuluş Savaşında İzmir'de ilk kurşunu atan kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kurtuluş Savaşında İzmir'de ilk kurşunu atan kimdir?
  Kurtuluş Savaşında İzmir'de ilk kurşunu atan kimdir ismini ve ne gibi bir görevi olduğunu yazabilir misiniz. ayrıca tarih de izmirde ilk kurşun atan kişi olarak hatırlanan bu kişinin hayatı hakkında kısa bir bilgi verebilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Kurtuluş Savaşında İzmir'de ilk kurşunu atan kimdir

  Hasan Tahsin, asıl adı Recep oğlu Osman Nevres (d. 1888, Selanik - ö. 15 Mayıs 1919 İzmir) Türk istihbarat görevlisi ve gazetecidir. 15 Mayıs 1919'da Yunan ordularının İzmir'i işgali başladığı sıralarda silahını çekip ateşleyerek en öndeki Yunan bayraktarını başından vurmuştur.

  Kendisi düşmana ilk kurşunu atan kişidir. İlk önce Mustafa Kemal'in de okuduğu Şemsi Efendi Okuluna gitti. Sonra Selanik Fevziye Mektebi'ni bitirdi. Ardından burslu olarak Paris Sorbonne Üniversitesi'nde siyasal bilimler öğrenimi gördü. İttihat Terakki Fırkası'na girdi ve Teşkilat-ı Mahsusa'da görev aldı. İstanbul'a döndükten sonra, Osmanlı Devleti aleyhine Balkanları karıştıran İngiliz istihbarat teşkilatı adına çalışan Buxton kardeşlerin bu faaliyetlerini önlemekle görevlendirildi. Buxton kardeşlere Bükreş'te bir tünelde suikast girişiminde bulunan Hasan Tahsin başarılı olamadı, yakalanıp 5 yıl kalebentliğe mahkûm edildi, 1916'da Romanya'dan kaçmayı başardı, adını Hasan Tahsin olarak değiştirip (Osman nevres'in pasaportunu kullandığı "Hasan Tahsin", Silah gazetesini çıkartan ve bu nedenle "Silahçı hasan tahsin" olarak bilinen eski bir bahriye yüzbaşısının adıydı) 1918'de İzmir'e yerleşerek Osmanlı Sulh ve Selamet Cemiyeti'nin sözcülüğünü yapan Hukuk-ı Beşer gazetesini yayımlamaya başladı. 1918 yılında Sudiye hanımla İzmir'de gizlice evlendi, Mehmet Kemal isimli bir oğulları dünyaya geldi.


  İzmir'in işgali sırasında Yunan askerlerine ilk kurşunu attı ve orada öldürüldü. Bunun üzerine Yunanlılar da halkın üzerine ateş ederek bir çok insanımızı öldürmüştür.


  1973 Yılında anısına İzmir Konak Meydanı'nda "İlk Kurşun Anıtı" dikildi
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kurtuluş savaşı bilindiği gibi 19 Mayıs 1919 - 11 Ekim 1922 tarihleri arasında meydana gelen bir savaştır. bu savaş sırasın da izmir de bilindiği gibi düşman askerlerine ilk kurşun atan kişi olarak tarihe adını yazdırmış olan kişi bilindiği gibi hasan tahsin veya gerçek adı ile Recep oğlu Osman Nevrestir.
+ Yorum Gönder