+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kastro sayfiye yeri hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kastro sayfiye yeri hangi ilimizdedir?
  Kastro sayfiye yeri hangi ilimizde ve bu yerin bulunduğu il türkiyenin tam olarak hangi bölgesin de yer almaktadır . bunun dışın da Kastro sayfiye yeri özellikleri ve bu yer hakkımda kısa bilgiler verebilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Kastro sayfiye yeri hangi ilimizdedir

  Tekirdağ’ın Karadeniz kıyısında Istranca Dağlarının eteklerinde bulunan Kastro doğal plajı il merkezine 10 km uzaklıktadır. Bu plajda ormanlık alanlar kumsalla birlikte başlamaktadır.

  Eski adıyla Kastro şimdiki ismiyle Çamlıkoy Trakya’nın Bahçeköy deresinin Karadeniz’e döküldüğü yerde 2.5 km. kumsalıyla Saray’ın sahil şerididir. Saray’dan Çamlıkoy’a kadar olan yol güzergâhı da Istıranca Dağlarından (ormanlarından) geçer. Güzergâhta yapılan dağ evleri nehir boylarındaki mesire yerleri bulunmaktadır. Kastro yöresindeki 329 hektarlık karaçam ormanı 18 Nisan 1988 tarihinde Doğayı Koruma Alanı (Milli Park) olarak ayrılmıştır. Orman İşletmesi tarafından piknik ve dinlenme yeri olarak düzenlenen bu alanda bazı turistik tesisleri ve konaklama yerleri vardır.

  Tekirdağ’ın Karadeniz’e açılan tek kıyısı olan milli park Kastro yemyeşil doğasıyla görenleri etkiliyor. Gerçek adı Çamlı koy olan fakat; yörede bulunanların Kastro dedikleri milli parkın bu ismi almasının sebebi ise; eskiden bölgede yaşayan Rumlar olduğu tahmin ediliyor.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kastro sayfiye yerinini tam olarak nerede yer aldığını bilmemekteyim ancak yukar da arkadaş bir yer yazmış ben de ararştırdım ama bu Kastro sayfiye yerinin tam olarak kırklarelinde yer alan bir yer olduğu bilgisi verilmektedir.
+ Yorum Gönder