+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Sultansazlığı Kuş Cenneti hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sultansazlığı Kuş Cenneti hangi ilimizdedir?
  Sultansazlığı Kuş Cenneti hangi ilimizde ve tam olarak hangi bölgemiz de yer almaktadır. bunun dışında bu Sultansazlığı Kuş Cenneti ne gibi bir öneme ve özelliğe sahiptir. ve bu Sultansazlığı Kuş Cenneti hakkında kısa dahi olsa bilgi verebilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Sultansazlığı Kuş Cenneti hangi ilimizdedir

  Sultansazlığı Tabiatı Koruma Alanı, Kayseri İli Yeşilhisar, Develi ve Yahyalı ilçesi üçgeninde bulunmakta olup, tamamen düz kapalı bir havzadır. Sultansazlığı Ülkemizin sahip olduğu 7 önemli sulak alandan biridir. Yahyalı ilçesine 24 km., Yeşilhisar ilçesine 18 km., Develi ilçesine 35 km., Kayseri’ye 90 km. uzaklıktadır.

  Sahanın genel alanı 17.200 ha. olup, en büyük göl 3.650 hektarlık tuzlu su ekosistemine sahip Yay gölüdür. 5.200 ha. alanı ise tatlı su ekosistemine sahip sazlık alan olup, geriye kalan 8.350 ha. ise otluk alandır.

  Sultansazlığı, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nun 3'üncü maddesine istinaden 21.04.1988 tarihinde "Tabiatı Koruma Alanı" ilan edilmiştir. A kategorisinde bir doğal yaşam alanı olan Sultansazlığı bu niteliğinden dolayı uluslararası RAMSAR Sözleşmesi kapsamına alınan birkaç önemli sulak alan arasında yer almıştır.

  Sultansazlığının belli başlı kuş göç yolları üzerinde bulunması, tatlı su ve tuzlusu ekosistemlerine sahip bulunuşu ile çok sayıda su kuşunun barınma, beslenme, üreme ve göç esnasında uğrama gibi ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bu doğal yapısı 295 kuş türünün yaşamasına sebep olmaktadır. Kuş türlerinden bazıları akpelikan, küçükkarabatak, dikkuyruk, kılıçgaga, turna, karasumru ve flamingolardır. Bu kuş türlerinden 90'ı yerleşik olup, geri kalanının göç esnasında ve yavrulama döneminde geldiği gözlenmiştir.

  Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ve Dünya Bankası’nın destek verdiği GEF-2 projesi ile Türkiye’de bulunan 4 ana “Biyocoğrafik Zonu” temsil eden Sultansazlığı Kuş Cenneti, Köprülü Kanyon, Camili Ormanı ve Longos Ormanı, diğer doğal kaynaklara örnek olacak şekilde korunacaktır.

  Doğal alanlarda sürdürülebilir ve katılımcı bir doğa koruma ve doğal kaynak yönetimi geliştirmek, uygulamak ve bunun diğer koruma alanlarına da yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan GEF-2 çalışmasının proje hazırlama safhası tamamlanmıştır. Dünya Bankası tarafından desteklenen ve 8.5 milyon dolara mal olması tahmin edilen projede, koruma alanları için sosyo-ekonomik, ekolojik, halkın bilinç düzeyi gibi yönetim planları oluşturulması, bilgisayardan araçlara kadar ekipman ihtiyacının karşılanması ve yeterli personel alınması öngörülüyor. 5 yıl sürecek proje 1 Ağustos 2000 tarihinde başlamıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sultansazlığı Kuş Cenneti bir çok güzel yer gibi o da iç anadolunun kayseri ilinde yer alan bir yerdir. bu yer gerçekten de bakıldığı zaman o kadar güzel ki bir cennete benzemektedir.ayrıca Sultansazlığı Kuş Cenneti bilindiği gibi koruma altında olan bir alandır.
+ Yorum Gönder