+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Halısı ile ünlü Bünyan hamgi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Halısı ile ünlü Bünyan hamgi ilimizdedir?
  Halısı ile ünlü Bünyan hangi ilimizde ve bu tam olarak hangi bölgemiz de yer almaktadır. bunun dışında bu halısı ile meşhur olan bünyan hakkında kısa bilgiler verebilir misiniz ayrıca halı dışında burada başka ne ünlüdür. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Halısı ile ünlü Bünyan hamgi ilimizdedir

  Kayseri`nin halıları ile ünlü ilçesi: Bünyan

  Birinci Dünya Savaşı'na kadar Bünyan-ı Hamid, daha sonraları ise Hamidiye adını taşımıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra ise Bünyan adını taşımaya başlamıştır.

  Bünyan ilçesi İç Anadolu Bölgesinin yukarı Kızılırmak bölümünde yer almaktadır. Kayseri’nin 40 km kuzey doğusundadır. İlçenin yüz ölçümü 1306 km²’dir. Sekiz kasabası ve yirmi dört köyü bulunmaktadır.

  Bünyan ilçesi, doğuda Pınarbaşı, güneyde Tomarza, batıda Kayseri, kuzeyde Sarıoğlan, kuzeydoğuda Akkışla güneybatıda Talas ve batıda Kocasina ilçeleri ile çevrilidir. İlçe merkezinin nüfusu, 13.800 olup köyleriyle birlikte bu sayı 43.795 ulaşmaktadır.

  İlçe Erciyes dağının 40 km kuzeydoğusunda, 35° 52’’ boylam ve 38° 55’’ enlemi üzerinde 1.900 rakımlı Koramaz dağının kuzey eteğinde deniz seviyesinden 1.348 m yükseklikteki bir bölgede kurulmuştur. Sivas-Kayseri Demiryolu ilçeye bağlı Büyüktuzhisar kasabasından geçmektedir. İlçeye ulaşım eski Kayseri-Malatya karayolundan sağlanmaktadır. İlçenin iklimi karasaldır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bünyan bilindiği gibi iç anadolu bölgesinde yer alan kayseri iline bağlı olan bir ilçedir. bunun dışında bu bünyan ilçesi bilindiği gibi türkiye de halıları ile tanınan bir ilçedir. bunun dışında bu bünyan ilçesi bilindiği gibi çok eski bir tarihe sahip olan bir ildir bunları destekleyen kanıtlar da mevcuttur.
+ Yorum Gönder


bünyan halısı hangi ilimizdedir,  halicilik unlu. bunyan