+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Göktürk yazıtları günümüzde hangi ülke sınırları içindedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Göktürk yazıtları günümüzde hangi ülke sınırları içindedir
  Göktürk yazıtları günümüzde hangi ülke sınırları içinde yer almaktadır. bunun dışında Göktürk yazıtlarının bilindiği gibi bir başka adı daha vardır bu nedir bunun dışında Göktürk yazıtları kimt arafından ve ne zaman yazılmış olan yazıtlardır.son olarak Göktürk yazıtları önemi nedir. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Göktürk yazıtları günümüzde hangi ülke sınırları içindedir

  Orhun Yazıtları, Göktürk Yazıtları ya da Köktürk Yazıtları, Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile Göktürkler tarafından yazılmış yapıtlardır. Bilge Kağan ve Kül Tigin yazıtlarını Yolluğ Tigin yazmıştır. Yolluğ Tigin aynı zamanda Bilge Kağan'ın yeğenidir. Yazıtlarda bu abidelerin sonsuzluğa kadar kalması temennisi ile "Bengü Taşlar" denmiştir.

  Yazıtlar, 1889 yılında Moğolistan’da Orhun Vadisi'nde bulunmuşlardır. Bu yazıtlar II. Göktürk Kağanlığı'na aittir. Yazılış tarihleri MS. 8. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Yazıtlardan Kül Tigin Yazıtı 732 yılında, Bilge Kağan Yazıtı 735 yılında yazılmışlardır.

  1893 yılında Danimarkalı dilbilimci Vilhelm Thomsen tarafından, Rus Türkolog Vasili Radlof’un da yardımıyla çözülmüş ve aynı yılın 15 Aralık günü Danimarka Kraliyet Bilimler Akademisi'nde bilim dünyasına açıklanmıştır
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Göktürk yazıtları veya orhun yazıtları . bu yazıtlar bilindiği gibi tam olarak üç taştan oluşmaktadır. bu yazıtlar bilindiği gibi türk tarihinin en eski yazısı ile yazılma özelliğini taşıdığı gibi türk edebiyatı için de büyük bir önem taşımaktadır.
+ Yorum Gönder


orhun abideleri hangi ülke sınırları içerisindedir