+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda İlk cuma namazı nerede ve nasıl kılınmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İlk cuma namazı nerede ve nasıl kılınmıştır
  İlk cuma namazı nerede ve nasıl kılınmıştır. bunun dışında cuma namazının islam dininde ki yerini nedir açıklayabilir misiniz. son olarak cuma namazı farz bir namaz mı yoksa sünnet olan bir namaz mı farz bir namaz ise bu namaz tam olarak kimlere farzdır. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  İlk cuma namazı nerede ve nasıl kılınmıştır

  Cuma, müslümanlarca bir bayram günüdür. Bu günde müslümanlar camilerde toplanırlar. Okunacak hutbeleri dinleyerek faydalanırlar. Hep birlikte cuma namazını kılarlar. Sonra ya başka ibadetlerle uğraşır veya ziyaretlerde bulunur yahut günlük işleri ile uğraşmaya koyulurlar.

  Bir hadiste: "Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, cuma günüdür. Âdem aleyhisselam o gün Cennet'e konulmuş, o gün Cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de o gün kopacaktır." denmiştir.

  Muhammed), hicret zamanında Medine'ye yakın bulunan Salim İbni Avf yurdunda Ranuna denilen vadi içerisinde Beni Salim Mescidinde ilk cuma hutbesini okumuş ve ilk cuma namazını kıldırmıştır
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cuma namazı bilindiği gibi cuma günleri öğle vakti kılınması farz olan iki rekatlık bir namazdır.bu namazın bilindiği gibi dinde büyük bir yeri ve önemi vardır. bunun dışında bilindiği gibi ilk cuma namazını peygamber efendimiz Mescid-i Cuma isimli camide kılmıştır.
+ Yorum Gönder