+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Atatürkün gönüllü olarak katıldığı savaş hangisidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürkün gönüllü olarak katıldığı savaş hangisidir?
  Atatürkün gönüllü olarak katıldığı savaş hangisidir? bu savaş hangi yıllar arsında yapılmış tam tarihini yazabilir misinizi. bunun dışında atatürkün gönüllü olarak katıldığı bu savaş kimler ile yapılmış olan bir savaştır ve sonucu nasıl olmuştur. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Atatürkün gönüllü olarak katıldığı savaş hangisidir

  Atatürk 1911 de Gönüllü Olarak Gittiği Savaş
  Trablusgarp Savaşı, 1911-1912 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ve İtalya Krallığı arasında geçen bir savaştır. 1911-1912 Türk-İtalyan Savaşı olarak da geçer. Adı, “Trablusgarp Savaşı” olmasına rağmen çarpışmalar, Trablusgarp’ın dışında, Adriyatik Denizi, Ege Adaları, Çanakkale Boğazı ve Kızıldeniz gibi çeşitli bölgelerde de sürmüştür. Bu savaşı İtalya, diğer büyük devletlerin ve Balkan Savaşı’nın sayesinde kazanarak sömürgelerini artırmıştır.


  Enver Paşa, Mustafa Kemal Paşa, Fuat (Bulca), Nuri (Conker) ve Fethi (Okyar) gibi Osmanlı subayları gizli yollarla Trablusgarp’a gelip (Örneğin Mustafa Kemal Paşa, buraya “gazete muhabiri Şerif Bey” adıyla Mısır üzerinden ulaşmıştır)

  Yerel halkın da desteklediği direnişe Sunusi tarikatı şeyhi ve adamları destek vermişti. Ancak İtalyanlar’ın düşündüğünün aksine, buradaki Osmanlı direnişi çok kuvvetli olmuş, Enver, Mustafa Kemal ve Neşet gibi komutanların yönettiği ordular, sayıca çok üstün olan İtalyan kuvvetlerine karşı kahramanca savaşmışlardır
 3. Ziyaretçi
  Kurtuluş savaşı nasıl oluyor diyorsanız anlatacağım ülkemiz elden gitmek üzereydi Atatürk bunu görünce savaş yapmaya katıldı kitap üzerinden yazdım.Yani bu savaş Atatürkün kendi yaptığı savaştır.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Trablusgarp Savaşı bilindiği gibi atatürkün gönüllü olarak katıldığı savaş olma özelliğine sahiptir. bunun dışında Trablusgarp Savaşı 29 eylül 1911 yılında olan bir savaştır. son olarak bu savaş bilindiği gibi osmnalı ile italya kralığı arasında olmuştur ve bu savaşı bilindiği gibi italya krallığı kazanmıştır. ama aldığı yardımlar sayesinde.

+ Yorum Gönder


mustafa kemalin gönüllü katıldığı savaş,  atatürkün katıldığı ilk savaş hangisidir,  katıldığısavaş,  atatürkün gönüllü olarak katıldığı ilk savaş hangisidir,  mustafa kemal 1911 gönüllü olarak katıldığı savaşın adı,  mudtafa kemalin gonullu olarak savaslar