+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Sultan Ahmet Meydanı'nda bulunan ve suyu akmayan tarihi çeşmenin adı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sultan Ahmet Meydanı'nda bulunan ve suyu akmayan tarihi çeşmenin adı nedir








  Sultan Ahmet Meydanı'nda bulunan ve suyu akmayan tarihi çeşmenin adı nedir. bunu dışında bu tarihi çeşme tam olarak kaç yılında ve kim tarafından yapılmış olan bir çeşmedir. son olarak bu tarihi çeşme hakkında genel ama kısa olacak şekilde bilgi alabiir miyim.







 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye





  Sultan Ahmet Meydanı'nda bulunan ve suyu akmayan tarihi çeşmenin adı nedir

  Alman Çeşmesi, İstanbul'daki Sultanahmet Meydanı'nda, Sultan I. Ahmed Türbesi'nin karşısında yer alan çeşme. Alman İmparatoru II. Wilhelm'in sultana ve İstanbul'a hediyesidir. Almanya'da yapılıp 1901'de İstanbul’daki yerine monte edilmiştir. Neo-Bizanten üslübunda bir çeşmedir; içerden altın mozaikle süslüdür.

  Alman Çeşmesi, Türkiye'ye üç kez gelen imparatorun 1898'de istanbul’a ikinci kez gelişinin anısına ithaf edilmiştir




 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Alman Çeşmesi bilindiği gibi istanbulda yer alan tarihi bir çeşmedir. bunun dışında bu Alman Çeşmesinin yapılma nedeni bilindiği gibi ta olarak üç defa türkiye gelmiş olan imparatorun türkiye ye ikinci seferi için ithaf amaçlı yapılmıştır. bu Alman Çeşmesi he tarihi hem de değerli bir çeşmedir.




+ Yorum Gönder