+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Alanya Müzesi tarihçesi nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Alanya Müzesi tarihçesi nedir?
  Alanya Müzesi tarihçesi nedir. bunun dışında Alanya Müzesi tam olarak nerede yer almaktadır. ayrıca Alanya Müzesinin ne gibi özellikleri vardır son olarak Alanya Müzesi hakkında ve ne gibi bir öneme sahip olduğu hakkında bilgi alabilirmiyin. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Alanya Müzesi tarihçesi nedir

  Alanya Arkeoloji Müzesi, Antalya ili Alanya ilçesinde bulunan müze.

  Müze, Ankara bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden getirilen Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemine ait eserlerle 1967 yılında açılmıştır. Daha sonra, bölgedeki kazı çalışmalarından çıkan eserlerle müze genişlemiş ve zenginleşmiştir.

  Müzenin arkeoloji ve etnografya bölümleri vardır. Arkeoloji bölümünde Alanya çevresinde bulunarak sergilenen en eski tarihli eser, M.Ö. 625 yılına ait Fenike dilinde bir taş yazıttır. Müzenin en önemli eseri ise mitolojide dramatik bir öyküsü olan Herakles'in heykelidir. İsa'dan sonra 2. yüzyıla tarihlenen bronz döküm Herakles heykeli ayrı bir salonda sergilenmektedir.

  Alanya Arkeoloji Müzesi'nde Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans dönemine ait bronz, mermer, pişmiş toprak, cam ve mozaik buluntularla zengin bir kül kutuları ve sikke koleksiyonu vardır. Bunların yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Türk - İslam eserleri de bulunmaktadır.

  Etnografya bölümünde Alanya çevresinden derlenen ve bölgenin folklorik özelliklerini yansıtan, yörük kilimleri, alaçuvallar, heybeler, giysiler, işleme örnekleri, silahlar, günlük kullanım kapları, takılar, el yazmaları ve yazı takımları gibi objeler ile eski bir Alanya evine ait günlük oda sergilenmektedir. Ayrıca, müze bahçesinde de Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait taş eserler vardır
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Alanya Müzesi bilindiği gibi akdeniz bölesinde yer alan ve akdeniz ilinin alanya ilçesin de bulunan arkeolojik bir müzedir. bunun dışında bilindiği gibi Alanya Müzesi tam olarak 1967 yılında hizmete açılmıştır.
+ Yorum Gönder