+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kızıl Kuleyi yaptıran Selçuklu Sultanı kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kızıl Kuleyi yaptıran Selçuklu Sultanı kimdir?
  Kızıl Kuleyi yaptıran Selçuklu Sultanı kimdir. bu selçuklu sultanı tam olarak nerede ve ne zaman dünyaya gelmiş. ayrıca bu selçuklu sultanı tam olarak kaç yıl selçuklu hükümdarlığını yapmış ve son olarak ayrıca hükümdar olduğu süre boyunca ne gibi önemli işler başarmıştır. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Kızıl Kuleyi yaptıran Selçuklu Sultanı kimdir

  Antalya'nın ilçesi Alanya'da bulunan Alanya Kalesi ile kentin simgelerinden biri olan kule.

  Kızıl Kule, Alanya Limanı'ndadır. Kentin sembolü olan sekizgen planlı yapı 13. yüzyıl Selçuklu eseridir. 1226 yılında Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından Sinop Kalesi'ni yapan Halepli yapı ustası Ebu Ali Reha el Kettani'ye yaptırılmıştır.

  İnşaat sırasında belli bir yükseklikten sonra taş blokları kaldırmak güç olduğu için üst kısmı pişmiş kırmızı tuğlalarla yapılmış ve bu nedenle Kızılkule adını almıştır. Kule duvarlarında antik çağdan kalma mermer bloklar görülmektedir. Sekizgen planlı ve her bir duvarı 12.5 metre genişliğinde olan kulenin yüksekliği 33 metre, çapı 29 metredir. İçinde zemin dahil beş kat vardır. Kulenin üstüne yüksek aralıklı ve 85 basamaklı taş merdivenle çıkılır. Kulenin tepeden aldığı güneş ışığı birinci kata kadar ulaşır. Kulenin ortasında bir sarnıç bulunur.

  Kulenin sağlamlığını arttırmak için harcında yumurta akı kullanılmıştır. Kırmızı rengini veren ise dış yüzeyine sürülmüş olan yumurta sarısıdır.

  Kule denizden gelecek saldırılara karşı limanı ve tersaneyi korumak amacıyla yapılmış ve yüzyıllar boyunca askeri amaçla kullanılmıştır. 1950'li yıllarda onarılan kule 1979 yılında ziyarete açılarak birinci katı Alanya Etnografya Müzesi'ne dönüştürülmüştür.

  Kızıl kule bir dönem tedavülde olan 250.000 TL'lik banknotların arka yüzünde kullanılmıştır
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Alaeddin Keykubat bilindiği gibi anadolu selçuklu devletinin sultanlarından biridir. bunu dışında 1188 yılında dünyaya gelen Alaeddin Keykubat bilindiği gibi kızıl kuleyi de yaptıran kişidir. bunu dışında bilindiği gibi anadolu selçuklunun Alaeddin Keykubat adında üç ayrı sultanı vardır ancak benim bahsettiğim bilindiğ igibi birinci Alaeddin Keykubattır.
+ Yorum Gönder