+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Sevr Antlaşması niçin bir ölüm fermanı olmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sevr Antlaşması niçin bir ölüm fermanı olmuştur
  Sevr Antlaşması niçin bir ölüm fermanı olmuştur. bunun dışında bu sevr antlaşması ne zaman ve kimler ile yapılmış ola bir antlaşmadır. son olarak bu önemli antlaşmanın yani sevr antlaşmasının en önemli maddeleri hangileridir bir kaç örnek verebilir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Sevr Barış Antlaşması(10 Ağustos 1920)

  10 Ağustos 1920 yılında imzalanan sevr antlaşması,yunanistan dışında hiçbir devlet tarafından onaylanmamış ve yürürlüğe girmemiş bir antlaşmadır.Sevr antlaşması,Osmanlı devletinin parçalanmasını ve itilaf devletleri tarafından piyon gibi kullanılıp,yönetilebilecek bir sömürge haline getirilmesini amaç edinmiş bir antlaşmadır.Sevr antlaşması bu özelliğinden dolayı bir ölüm fermanı,aynı zamanda da yürürlüğe girmemiş,onaylanmamış bir antlaşma olduğu için de ölü antlaşma adıyla anılır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sevr Barış Antlaşması bilindiği gibi birinci dünya savaşının son bulması ile imzalanan son antlaşmadır. ancak bu antlaşma bilindiği gibi yürülüğe girmemiştir. son olarak bu antlaşmada bilindiği gibi osmanlının sömürge haline getirilmek istenmiştir.
+ Yorum Gönder