+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ceyhan nehri nereden doğar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ceyhan nehri nereden doğar
  Ceyhan nehri nereden doğar ve bunun dışında bu nehir tam olarak nerede yani hangi bölgede yer alan bir nehirid.r bunun dışında ceyhan nehrinin ülkemiz için ne gibi önemli özellikler ve yararları vardır kısaca açkılayınız. sizlere teşekkürederim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Ceyhan nehri nereden doğar


  Elbistan’ın 3 km Güneydoğusunda, Pınarbaşı’ndan doğan ve Elbistan’ın ortasından geçen Ceyhan Irmağı şehrin can damarıdır. Akdeniz Bölgesi'nin büyük akarsularından olup uzunluğu 509 km’dir. Çukurova’da geniş bir delta oluşturarak Akdeniz’de İskenderun Körfezi'ne dökülür. Başlıca kolları; Söğütlü, Hurman, Göksun, Mağara Gözü ve Aksu çaylarıdır. Ceyhan vadisi barajlar için son derece elverişli olması nedeniyle üzerinde bir çok baraj kurulmuştur. Nehir üzerine Menzelet, Aslantaş, Sır ve Berke Hidroelektrik Santralleri yer almaktadır. Ayrıca Ceyhan için tarım yönünden büyük bir kaynaktır.

  Orta Asya'da bulunan Seyhun ve Ceyhun olan nehir isimleri Orta Asya'dan göçen Türkler tarafından Çukurova'ya geldiklerinde, Ceyhan ve Seyhan olarak konulmuştur. Roma döneminde ise şimdiki Ceyhan ilçesinin bulunduğu yerdeki Romaya ait kentin ve nehrin ortak adı ise Pyramus'tur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ceyhan nehri bilindiği gibi türkiyenin en önemli akarsularından biridir. bunun dışında Ceyhan nehri bilindiği gibi çukurovanın iki hayat kaynağından birini oluşturmaktadır. son olarak bu Ceyhan nehri bilindiği gibi pınarbaşında doğmaktadır.
+ Yorum Gönder


seyhan nehri nereden doğar,  ceyhan nehri nereden doğar,  ceyhan nehri nereden doğuyor,  Ceyhan nehri nerden dogar,  ceyhan nehri nerede doğuyor,  ceyhan nereden doğar