+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Marcus Aemilius Lepidus kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Marcus Aemilius Lepidus kimdir?
  Marcus Aemilius Lepidus kimdir? kaç yılında dünyaya gelmiş ve Marcus Aemilius Lepidus ne gibi önemli şeyler yapmıştır. son olarak Marcus Aemilius Lepidusun hem hayatı hemde yapmış oldukları hakkında kısa ama öze olacak şekilde bilgi verir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Marcus Aemilius Lepidus kimdir


  Marcus Aemilius Lepidus (ö. MÖ 13) MÖ 1. yüzyılda yaşamış patrici sınıfından Romalı bir siyasetçiydi. İkinci Triumvirate içinde yeralmıştır. Babası Marcus Aemilius Lepidus Roma Cumhuriyeti'ne karşı bir isyanda yeralmış bu yüzden öldürülmüştü.

  Lepidus Jül Sezar'ın en büyük destekçilerinden biriydi. Siyaset kariyerine MÖ 49'da praetor olarak başlamıştı. Sezar İspanya'da Pompey ile savaştayken Roma kendisine emanet edilmişti. Pompey taraftarlarının doğuda yenilgiye uğratılmasından sonra MÖ 46'da konsüllükle ödüllendirilmişti. MÖ 44'ün Şubat'ında Sezar senato tarafından ömür büyu diktatör seçilince Lepidus'u vekil tayin ett. İktidardaki kısa süreli ittifakları Sezar'ın 15 Mart MÖ 44 tarihinde suikaste uğramasıyla sona erdi. Suikastçilerden Cassius Longinus, Lepidus ve Marcus Antonius'un da öldürülmesi gerektiğini savunmuş ancak Brutus eylemin bir siyasi darbe değil infaz olduğunu söyleyerek kendisini reddetmiştir.

  Sezar'ın öldürülmesinden sonra Lepidus senatoya olan sadakatini tazelemekle birlikte Marcus Antonius ile iktidar için ittifak kurdu. Ancak Sezar bir varis bırakmıştı: büyük yeğeni ve evlat edindiği oğlu Caesar Divi Filius Augustus. Üçü Mutina (bugünkü Modena)yakınlarında bir nehirdeki adada biraraya geldi ve MÖ 43'te İkinci Triumvirate'yi oluşturdular. Birinci Triumvirate'nin aksine bu anayasaya uygun bir oluşumdu. Konsülleri ve senatoyu dışlamış ve cumhuriyetin sona erdiğinin sinyallerini vermişti. Triumvirate'nin beş yıllık süresi MÖ 38'de Tarentum anlaşması ile yine beş yıllığına yenilenmişti.

  Doğunun kontrol altına alınması ve suikastçilerin Kavala yakınlarında yenilgiye uğratılmasından sonra Lepidus Hispanya ve Afrika'nın yönetimini üzerine aldı. Bir süreliğine Antonius ve Augustus arasındaki çekişmelerden kendini uzak tutmuşsa da MÖ 36'da yanlış bir siyasi karar Augustus'a aradığı mazereti verdi. Lepidus Sicilya'da iktidara el koymak ve isyan çıkarmaya girişmekle suçlandı ve sürgüne yollandı. Dinî mevkisi hariç tüm mevkileri elinden alındı. MÖ 13 yılında doğal nedenlerle öldü.

  Lepidus Lucius Aemilius Lepidus Paullus'un kardeşi, Küçük Marcus Aemilius Lepidus'un babasıydı. Karısı Junia, Marcus Junius Brutus ve Cassius Longinus'un karısı Junia Tertia'nın kız kardeşiydi. Suikastçilerin yenilgiye uğratılmasından sonra Lepidus Junia Tertia ve annesi Servillia'nın infaz edilmelerini önlemeyi başarmıştı.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Marcus Aemilius Lepidus bilindiği gibi çok eski zamanlar da yani yaklaşık olarak MÖ. 1. yüzyılda yaşamış olan ve şu anda bilinen bir siyasetçidir. bunun dışında Marcus Aemilius Lepidusun babası da bilindiği gibi zamanın da önemli bir isyan da yer almış ve bundan dolayı da öldürülmüştür.
+ Yorum Gönder