+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Çanakkale Savaşında Osmanlı Ordusunun Kumandanı kimdi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çanakkale Savaşında Osmanlı Ordusunun Kumandanı kimdi?
  Çanakkale Savaşında Osmanlı Ordusunun Kumandanı kimdi? bunun dışında çanakkale savaşı tam olarak ne zaman başlamış ve ne zaman bitmiş olan bir savaştır. son olarak çanakkale savaşı hakkında kısa olacak şekilde bilgi verir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Çanakkale Savaşında Osmanlı Ordusunun Kumandanı kimdi

  Otto Liman Von Sanders:
  17 Şubat 1855 senesinde Pomeranya’da, Stolp şehrinde dünyâya geldi. 1913 senesinde Kasel’deki 22’nci Piyade Alayında Orgeneral iken Balkan Savaşlarında yıpranan Osmanlı ordularını ıslah etmek için Türkiye’ye gönderildi. Rusya, Osmanlı kuvvetlerine bir Alman generalinin gönderilmesini şiddetle protesto etti. Liman, askerî yönetimde yaptığı reformlar yüzünden Enver Paşa ile anlaşamadı. 1915 senesinde Beşinci Ordunun başında, Çanakkale ve Gelibolu’yu İngiliz ve Avustralya donanmalarına karşı başarılı bir şekilde savundu. İngilizlerin câsusluk faaliyetleri sonucu, verdikleri büyük zâyiatı, istihbârât tedbirleri aldırarak önledi. Câsusluk faaliyetlerini Padişah’a rapor etti. Liman, bu başarısından sonra 1 Mart 1918’de Suriye ve Filistin’deki Dördüncü, Yedinci ve Sekizinci ordulardan meydana gelen Yıldırım Orduları grubunun başına getirilerek, İngilizlerin daha fazla ilerlemesini durdurdu. Ancak İngiliz generali Edmund Allenby, başarı göstererek bu cepheyi çökertti (Eylül 1918). Liman, Birinci DünyâSavaşı sona erip Mondros Mütârekesi imzâlanınca Almanya’ya döndü ve 22 Ağustos 1929 senesinde öldü.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çanakkale savaşı bilindiği gibi 1915 ile 1916 yılları arasında meydana gelen hem kara hem de denizde yapılan bir savaştır. bu savaş bilindiği gibi çok çetin geçmiştir ve her iki tarafta binlerce kişiyi kaybetmiştir. ama sonuç olarak bu savaş türklerin zaferi ile sonuçlanmıştır.
+ Yorum Gönder