+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Dünya üzerinde bilinen en derin nokta nerededir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünya üzerinde bilinen en derin nokta nerededir?
  Dünya üzerinde bilinen en derin nokta nerede yer almaktadır. bu dünyanın en derin noktası olan nokta hakkında kısa da olsa bilgi verebilir misiniz. son olarak sizce bu nokta tam olarak nasıl ve hangi nedenlerden dolayı oluşmuştur. kısaca açıklayınız. 2. Asel
  Bayan Üye

  Dünya üzerinde bilinen en derin nokta


  Mariana Çukuru (Challenger Çukuru), Dünya üzerinde bilinen en derin noktadır. Büyük Okyanus'ta, Guam Adası'nın güney batısında, Japonya ve Endonezya arasında, iki ülkeye de aşağı yukarı eşit uzaklıkta yer alır. Yapılan son ölçümlere göre en derin noktası yaklaşık 10 994 metredir[1]. Uzunluğu 2.542 kilometre, genişliği ise 69 kilometredir.

  Okyanusal nitelikte iki plakanın çarpıştığı sınırda derin çukurlar oluşabilir. Mariana çukuru da, Pasifik plaka ile Mariana plakasının çarpışması sonucu oluşmuş bir çukurdur ve iki plaka sınırındadır.

  Suyun içine atılan 1 kilogram kütleli metalin tabana ulaşması, yaklaşık olarak 1 saat sürer. Ancak, suyun yoğunluğunu ve metalin özkütlesini de hesaba katarsak, tabana ulaşma süresi artar ya da azalabilir. Dip noktasındaki basınç ise yeryüzündeki basınca göre yaklaşık 1000 kat daha fazladır.

  Mariana Çukuru'nda hayat belirtileri vardır. Yapılan araştırmalar, aşırı basınç ve soğuk ortamda yaşayabilen birçok mikro organizma, balık ve yengeç türünü ortaya çıkarmıştır. Buradaki yaşamın temel dayanağı, 300 dereceye ulaşan volkanik püskürmeler ve buradan çıkan sülfürü metabolize edebilen bakterilerdir. Bu kadar derinde yaşayan balık türlerinin hayatları yüzlerce yılı bulabilmektedir. Buradaki canlıların, çok eski prehistorik dönemlerden bu yana aynı kaldığı düşünülmektedir.

  23 Ocak 1960'da, İsviçreli bilim adamı Jacques Piccard ile ABD donanması'ndan Teğmen Donald Walsh, Trieste batiskapı içinde Mariana Çukuru'na inebilmeyi başaran ilk insanlar olmuşlardır. İlk anda 10.916 metre (35.813 feet)'lik bir derinliğe inildiği hesaplanmış, ancak 1995 yılında yapılan ölçümlerde doğru derinliğin 10.911 metre (35,797 feet) olduğu anlaşılmıştır. Derin noktaya iniş yaklaşık 3 saat 15 dakika sürmüş, burada 20 dakikalık bir sürenin ardından tekrar yüzeye çıkılmasıyla toplamda 5 saatlik bir sürede dalış ve yüzeye çıkış tamamlanmıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mariana Çukuru bilindiği gibi dünya üzerinde bilinen en derin nokta olma özelliğine sahip olan bir çukurdur. bunun dışında dünyanın en derin çukuru olan bu Mariana Çukuru bilindiği gibi doğal yollar ile oluşan bir çukurdur ve bu çukur dalma adı verilen olay neticesinde oluşmuştur.
+ Yorum Gönder


dünya üzerinde bilinen en derin nokta hangisidir