+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Geçmişten Günümüze Telefon Resimleri ve Bilgileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Geçmişten Günümüze Telefon Resimleri ve Bilgileri
  Geçmişten Günümüze sürekli olarak gelişmişlik gösteren telefonun geçmişten günümüze kadar nasıl gelişmiş olduğunu resimleri ile beraber örnek olarak verebilir misiniz. ayrıca bu gün bir telefon almak istesem sizce hangi telefonu almalıyım. 2. Asel
  Bayan Üye

  Geçmişten Günümüze Telefon Resimleri ve Bilgileri  Geçmişten Günümüze Telefon Resimleri.jpg

  Geçmişten Günümüze Telefon Resimleri 1.jpg

  Geçmişten Günümüze Telefon Resimleri 2.jpg


  Telefon ilk olarak telgraf sistemine benzer iki bağlantı üzerinden konuşulacak şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Çoğu defa bir bağlantı demir tel, diğer bağlantı toprak olduğu için yitimler fazla ve sesler karışık olarak işitiliyordu. Bakır alaşımlarının gelişmesiyle tel sayısı arttırıldı. Konuşma sayıları arttıkça bağlantılar yetişmemeye başladı. 1886 yılında tek devreden değişik frekanslarla ses gönderen bir aygıt (multiplex) kısadevresi yapıldı. Uzun hatlara konulan yükselticilerle kayıplar giderildi.


  İlk telefonlardan biri
  Telefonda en büyük adımlardan biri operatör kullanmaksızın yapılan otomatik konuşmalardır. 1891 yılında geliştirilen Strowger otomatik arayıcıyla araya operatör girmeden aboneler birbirine bağlanabilmiştir. Bu düzenek 1920 yılında Bell düzeneği olarak geliştirilmiştir. 18 Ekim 1892'de Chicago ve New York arasında ilk uzun telefon hattı açıldı. 1948 yılından sonra ise transistörün aygıtının sahneye çıkmasıyla elektromanyetik röle sistemler yerini, elektronik devrelere bırakmıştır. Elektronik arayıcı sistem ilk olarak 1965 yılında ABD'de servise konulmuştur.
  Telefonda atılan diğer büyük adım da, uzak mesafe konuşmalarında yüksek frekanslı radyo yayınlarından yararlanılmasıdır. 150-300 km aralıklarla yer alan röle istasyonları konuşmaları koaks kablolardan ve havadan elektromanyetik yayın şeklinde iletmektedir. Frekans yükseldikçe tek bağlantı üzerinden konuşma kanal sayısı da yükselmektedir. Böyle bir sistemle iki röle istasyonu arasında aynı anda 3600 konuşma yapmak olasıdır.


  Bu gelişmeyi uydular aracılığıyla yapılan konuşmalar izlemiştir.
  Anakaralar arası telefon konuşmaları 1915 yılında başlamıştır. İlk konuşma Paris'le ABD'de Arlingon arasında yapılmıştır. Anakaralar arası telefon konuşmalarında güçlü radyo alıcı vericileri kullanılıyordu. İyonosferin etkisi konuşmaları zorlaştırdığı için sualtı kabloları kullanılmaya başlandı. İlk sualtı kablosuyla telefon görüşmeleri 1950 yılında Florida ile Havana arasında 185 km'lik uzaklıkta yapıldı. Sonuç doyurucu olduğu için 1956 yılında New York ile Londra arasına aynı düzenek kuruldu.
  Uydu aracılığıyla anakaralar arası ilk telefon konuşmaları 1960 yılında başladı. Echo 1 isimli uyduyla ABD'nin doğu yakası ile batı yakası arasında telefon bağlantısı sağlanınca bunu Telstar I, Telstar 2 ve diğer uydular izledi. Bugün uyduların devreye girmesiyle gemi ya da uçaklarla otomatik telefon konuşması yapılabilmektedir. 1985 yılında uzay mekiği Discovery'nin yörüngeye koyduğu uydulardan biri aynı anda 20.000 konuşma yapabilmeye olanak verir.


  Eski telefonlardan
  Türkiye'de ilk telefon [değiştir]

  Türklerde ilk telefon Osmanlı Devleti'nde 1908 yılında uygulanmaya başlandı. Kadıköy ve Beyoğlu santralları 1911 yılında hizmete açıldı. İlk otomatik telefon santralı cumhuriyet döneminde Atatürk'ün emriyle 1926 yılında Ankara'da kuruldu. Ardından diğer il merkezlerinde de telefon santralları kurulmaya başlandı. Kısa bir süre sonra kurulan santrallar aracılığıyla bütün iller arası telefon haberleşmesi başlamış oldu. PTT'nin 1970'lerden sonra yaptığı çalışmalarla telefon, Türkiye'de geç olmakla beraber, süratle yayılmaya başladı.
  Türkiye'nin milletlerarası telefon santralı İstanbul'daki Tahtakale Telefon Santralıdır. Bu santralın diğer milletlerarası telefon santrallariyla irtibatı 1985 yılı itibariyle altı yoldan olmaktadır.Bunlar:
  Edirne (Bulgaristan) hattı,
  İzmir (Yunanistan) hattı,
  Antalya (İtalya) hattı,
  İskenderun (Suriye) hattı,
  Diyarbakır (Irak) hattı,
  Ankara (Rusya)hattı.
  Diyarbakır'dan Bağdat'la görüşecek bir abone önce Tahtakaleyle irtibatlanır daha sonra Diyarbakır radyolinkiyle Bağdat'a ulaşır. İleriki senelerde uzaya gönderilecek Türk uydularıyla (Türk-Sat) milletlerarası santral hatlarında artış beklenmektedir (1994).
 3. Ziyaretçi
  olmamış.beğenmedim.bunun sırası ne acaba?
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Telefon bilindiği gibi grahambel tarafından icat edilen bir buluştur. bu icat bilindiği gibi ilk gün ki gibi kalmamış zaman geçtikçe gelişmiş ve en son günümüzde sadece ekrandan oluşan cebe sığan ve dokun matik olarak çalışan bir icat haline gelmiştir.bunun dışında bu gün bir telefon alsan kesin ı phone 6 plası alırdım ve tavsiye ederdim.

+ Yorum Gönder


geçmişten günümüze telefon,  telefonun geçmişten günümüze gelişimi,  geçmişten günümüze telefonun gelişimi,  geçmişten günümüze telefon çeşitleri,  telefonun geçmişten günümüze gelişimi resimli,  geçmişten günümüze telefonun gelişimi resimli