+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Dünyamızın görünür katmanlarından biri olan hava kirlenirse ne olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyamızın görünür katmanlarından biri olan hava kirlenirse ne olur
  Dünyamızın görünür katmanlarından biri olan hava kirlenirse ne olur. bunun dışında dünyanın bu görünür tabakası nasıl ve kimler yüzünden kirlenir. son olarak bu katmanın kirlenmesini önlemek için ne gibi çalışmalar yapıla bilir. 2. Asel
  Bayan Üye

  Dünyamızın görünür katmanlarından biri olan hava kirlenirse

  Kirli hava, insanlarda solunum yolu hastalıklarının artmasına sebep olmaktadır. Örneğin; kurşunun kan hücrelerinin gelişmesini ve olgunlaşmasını engellediği, kanda ve idrarda birikerek sağlığı olumsuz yönde etkilediği, karbon monoksit (CO)'in ise, kandaki hemoglobin ile birleşerek oksijen taşınmasını aksattığı bilinmektedir.
  Bununla birlikte kükürt dioksit (SO2)'in, üst solunum yollarında keskin, boğucu ve tahriş edici etkileri vardır. Özellikle duman akciğerden alveollere kadar girerek olumsuz etki yapmaktadır. Ayrıca kükürt dioksit ve ozon bitkiler için zararlı olup; özellikle ozon, ürün kayıplarına sebep olmakta ve ormanlara zarar vermektedir.

  Sanayi, endüstri ve ısınmada kullanılan fosil yakıtlar ile ormanların tahribi ve arazi değişmesi sonucu, atmosferdeki karbondioksit miktarının %5 oranında arttığı tespit edilmiştir. Bunun ise küresel ısınmaya yol açabileceği öngörülmektedir.
 3. Ziyaretçi
  cok güzel bnce ama cokda uzun bn bunu yazdım 100 aldım
 4. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim fen çk sayfa 84 ü sizin sayenizde yapabildim bu arada
  dünyayı oluşturan katmanlar
  1 taş küre
  2 hava küre
  3 taş küre
  4 ateş küre
  ve dünyayı oluşturan katmanlar bunlardır
  dünya da toplam 7 milyar insan bulunmaktadır
  çok kitap okuyun ve çok blg oynamayın
  türkiye de toplam: 75 milyon 16 bin insan bulunmaktadır

 5. Ziyaretçi
  ßence çok güzel öğretmenim 97 verdi yani 5

 6. Ziyaretçi
  100 aldım oleeyyyyy çok süper bir yazıı

 7. Ziyaretçi
  çok uzunmuş ama bu bana A++ getirdi saol un kim yaptıysa
  ve çok güzel bence

 8. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dünyanın görünür katmanlarından birinini kirlenmesi ile bilindiği gibi dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar zarar görmektedir. bunun dışında fabrika bacalarından çıkan duman deodorantlar parfümler araba egzoslarıgibi daha pek çok şey havayı kirletmektedir. bunu yapan kişiler de sadece insanlardır.

+ Yorum Gönder


dünyamız hangi katmanlardan meydana gelir kısaca,  dünyamız hangi katmanlardan meydana gelir,  dünyamızın görünür katmanları,  dünyamız hangi katmanlardan oluşur,  çevre kirlenirse ne olur,  dünyamız hangi katmanlardan meydana gelmiştir