+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ege bölgesinde 5 yıl üzüm üretim miktarı ve çizgi grafiği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ege bölgesinde 5 yıl üzüm üretim miktarı ve çizgi grafiği
  Ege bölgesine ait son beş yıllık üzüm üretim miktarını grafik üzerinde yayınlayabilir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye

  Ege bölgesinde 5 yıl üzüm üretim miktarı ve çizgi grafiği

  Türkiye Tarım Odaları Birliği'nin TBMM'ye sunduğu rapora göre ülkemizde bir yılda yaklaşık 3,5 milyon ton üzüm üretimi gerçekleştiği açıklandı.

  Raporu detaylı olarak incelersek üretilen üzümlerin yaklaşık %30'u sofralık, %37'si kurutmalık, %30'u pekmez, pestil, sucuk, şıra ve %3'de şarap olarak kullanıldığı yazıyor. Yani Türkiye'de üretilen üzümlerden devlet %97'inden sadece temel ihtiyaç vergisi olan %8'lik KDV alabiliyor.

  Oysaki diğer üzüm yetiştirici ülkeleri incelediğimizde bu rapor tam tersine dönüyor. Maelesef ülkemizde üzüm sadece yemelik için üretiliyor.

  Peki Niye Şaraplık Üzüm Teşvik Edilmiyor?

  Sadece şarap değil rakının da üretim aşamamasında kullanılan sumalık üzüm, çiftçiler tarafından pek tercih edilmiyor. Çiftçi normal sofralık ürünü tercih etmesinin sebebi ise, sumalık üzüme nazaran kg başına daha iyi para kazanmasıdır.

  Sumalık üzümün fiyatının düşük olmasının temeli TEKEL'in özelleştirilmesine dayanıyor. TEKEL'in özelleşmesi ile serbest piyasa ekonomisine dönüşen alkollü içkiler pazarında alkollü içki üreten firmalar ÖTV vergisinin çok olmasından dolayı ham madde giderini minimuma kısarlar. Dolayısıyla çiftinin eline sumalık üzüm ektiğinde normal sofralık üzüm ekmesine göre daha az para geçer. Doğal olarak da çiftçi de sofralık üzüm ekmeyi tercih eder. Sumalık üzümün fiyatının düşük olmasına TAPDK (Tütün, Tütün mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu) pazarın serbest ekonomi ile yönetildiğinden müdahale etmez.

  Kuru Üzüm ve Pekmez İçin Soğuk Hava Depoları Şart
  Kuru üzüm ve pekmez üreticiliğinin en büyük sorunu depolamadır. Depolamanın maliyeti ve çiftçinin gelir elde etmesi uzayacağından kuru üzüm ve pekmez çiftçi için pek çekici değildir.

  Sofra üzümcülüğüne nazaran çiftçinin daha iyi gelir elde etmesine olanak sağlayabilecek bir diğer çeşit olan kuru üzüm ve pekmez üreticiliği de maalesef teşvik kapsamında değildir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın üzüm üreticilerinin faydalanabileceği soğuk hava depoları kurması gerekmektedir.
+ Yorum Gönder