+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Endospor halinde bakterilerin hangi özellikleri değişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Endospor halinde bakterilerin hangi özellikleri değişir
  Endospor halinde bakterilerin hangi özellikleri değişir bunu kısaca açıklayabilir misiniz. ama bana ondan önce endospor hakkında bir kaç bilgi verebilir misiniz mesela endospor nedir ve hangi durumlar da oluşmaktadır gibi şimdiden teşekkür ederim. 2. Ayyıldız Bayrak
  Devamlı Üye

  Endospor, bir bakterinin uygun olmayan koşullar altında sitoplazma yüzeyini minimuma indirerek metabolizmasını en düşük halde çalıştırmasıyla ortamın dış etkilerinden korunması amaçlı olarak aldığı haldir.

  Bir üreme biçimi değildir. Yüksek ve düşük sıcaklık durumlarında meydana gelir. Bakteriler çok düşük sıcaklıklarda endospor halde uzun yıllarca var olabilirken (buzullarda binlerce yıllık bakterilere rastlanmıştır) yüksek sıcaklıklarda durum böyle değildir; belli sıcaklık değerlerinden sonra endospor korumaya devam edememektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Endospor bilindiği gibi bakteriler de ortam koşulları bozulduğu zaman metoblizmalarını en aza indirdikleri ve ve sitoplazma yüzeylerini minimuma indirdikleri hale nedir. bunun dışında Endospor haline giren bakteriler bilindiği gibi kendilerini dış etiklerden korurlar.
+ Yorum Gönder