+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Yurtdışında başarısızlık örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yurtdışında başarısızlık örnekleri
  yurtdışında başarısızlık örnekleri girişimcilik ile ilgili çalışmam var biri yardımcı olabilirmi 2. Mesport
  Moderators

  Yo, hayır başarı ve başarısızlık görecelidir demeyeceğim. Elbette göreceli olduğu durumlar olduğu doğru. Ama özellikle başarısızlığın aynen güzellik konusunda olduğu gibi hiç de göreceli olmadığı durumlar oluyor. Bazen işte başarısızlık kafanıza bir sopa gibi iniyor ve kendinizi sıcak asfaltla öpüşürken buluyorsunuz. Ben buna “keskin başarısızlık” diyorum. Bu durumlarda hiçbir teselli size iyi gelmiyor çünkü açıkça başarısız olduğunu biliyorsunuz. “Üzülme canım ya bir sonraki sınavda düzeltirsin”ler, “kaybeden o oldu sen değil”ler gerçekten asıl işlevini yitiriyor.  Uzun süredir birlikte olduğunuz kız ya da erkek arkadaşınızı sokakta başka biriyle oldukça samimi gördüğünüzü düşünelim. Açıkça başka birine tercih edildiğinizi… Bu özel hayatta keskin başarısızlıktır. Şu anda bile milyarlarca bahane ve durumu açıklayıcı sebep bulabilirim ve ama bunların sonuç söz konusu olduğunda bir önemi olmaz. İstediğiniz işe girememek, sınavda başarısız olmak ve bu arada hocanızın tüm övgülerini sınıfta en sevmediğiniz kişinin alması, yapabileceğinizi bildiğiniz o şeyi bir nedenden ötürü yapamamak, çok önemli kişilerin arasında aptalca bir şey söyleyip rezil olmak… Bunların tümü keskin başarısızlık örnekleri ve somut oldukları sürece hiç de göreceli değil maalesef.
  Peki, ne yapacağız? Başarısız olduğumuz için kendimizi uçurumlardan aşağı atıp, deliler gibi ağlayacak mıyız? Evet, ağlamak bir süre yardımcı olur elbette. Hem ağlamak gözler için oldukça faydalı bir aktivite, özellikle de bu yazıyı bilgisayar ekranında gözlerinizi çok az kırparak okuyan siz sevgili okurlar için. Ama en sonunda bunlar da anlamını yitirecek.
  Yapmamız gereken mantıklı düşünmek ve durumlara çok yukarıdan bakmak. Keskin başarısızlık durumunda neden ben diyoruz hepimiz ama her özel durumu bir strateji oyunu olarak kabul etmemiz gerek. Tek oyuncu biz değiliz; sevgiliniz, sizi tercih ettiği kişi, hocanız, sevmediğiniz arkadaşınız, sizin yerinize işe giren o aday vs. hepsi de oyunun diğer oyuncuları. Demek istediğim empati kurun, sevgilinizin sizi aldattığı kişi aslında iyi biri, onu sevmeye çalışın değil (Çünkü çoğu zaman da iyi biri değil zaten). Demek istediğim, oyunda herkesin farklı yetenekleri var ve dolayısıyla sürekli roller değişiyor. Kimimiz o anda başarısız olurken kimimiz başarılı oluyor ve bunlar kalıcı şeyler değil. Ayrıca keskin başarısızlık da oyunun çok doğal bir parçası. Ona neden uzaydan gelmiş gibi davranıyoruz ki? Başarılı olduğumuzda kimse şaşırmıyor ama başarısızlık söz konusu olduğunda “Aa, bu da nereden çıktı şimdi?” tavrındayız.  Son olarak, hayat çok hızlı değişiyor. İnsanlarla sürekli aynı yerde durmak zorunda değilsiniz. Çok yakın olduğunuz kişiler bir süre sonra karşınızda yer alabilir. Ve bunun nedeni her zaman sizin ya da onun hareket etmesi olmayabilir, çünkü altımızdaki zemin kayıyor!  Sevgiyle kalın.

  alıntıdır alperkumcu.com
+ Yorum Gönder