+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ege bölgesinde yıllara göre tütün üretim miktarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ege bölgesinde yıllara göre tütün üretim miktarı
  ege bölgesinde üretilen tütünün 5 farklı yıla göre üretim miktarı ne kadardır. Ege bölgesi ülkemizde en çok tütün üretimi yapan bölge midir. Ege bölgesinde tütün üretimi en çok hangi şehirde yapılmaktadır. Ege bölgesinde yapılan tütün üretimi konusunda bana acil bilgi gerekiyor bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Ziyaretçi

  Ege Bölgesinde Tütün Yetiştiriciliği

  Türkiye Oriental tütün üretiminde dünyada birinci sırada yer alırken, dünya tütün üretiminde ise 6.sırada bulunmaktadır. Ege Bölgesi, 3154 köy, 115000 aile ile Türkiye’nin tütün üretiminin %72,9’unu karşılamaktadır. Bölgede tütün tarımı ve tütün endüstrisi sektörlerinde çalışanların ve ailelerinin toplamı 1 milyon kişiyi bulmaktadır.


  Ege Bölgesinde Yıllara Göre Tütün Ekici Sayısı ve Verim

  egede-tutun-tablo.png


  Türk tütünün hektar olarak verimi tamamı ile iklime bağlıdır. Bunun sebebi Türk tütünlerinin sulamaya ya da gübrelenmeye ihtiyaç duymamasıdır. Amerikan tütünü olarak bilinen diğer tütün tiplerinde ise hektar başına %26 oranında gübreye ihtiyaç duyulmaktadır. 1980lerden sonra artan Amerikan tütün ekimi beraberinde gübre talebi getirmiştir. Genel olarak bakıldığında bölgede hektar başına tütün verimi 880 kilodur. Tütün üretimini etkileyen en önemli madde ekici sayısıdır. Tütün ekici sayısında yaşanan artış üretim miktarında artış sağlamaktadır. Türkiye’de ekici sayısı genellikle tütün fiyatlarına bağlı olmuştur.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ege bölgesi tütün üretiminde en önde olan bölgedir. Ülkemizde birinci sırada olan bölge dünyada altıncı sırada yerini almaktadır. Ege bölgesi tütün üretimini en çok manisada yapmaktadır. Manisa dışında uşakta ve denizlide de tütün üretimi yapılmaktadır. Ege bölgesinde tütün üretiminde çalışanların sayısı bir milyon kişidir. Ege bölgesi ülkemizin tütün ihtiyacının % 72 sini karşılamaktadır.
+ Yorum Gönder