+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bulut ve yağmur elektriği nasıl meydana gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bulut ve yağmur elektriği nasıl meydana gelir
  Bulut ve yağmur elektriği nasıl meydana gelir yağmur suyu elektriği iletmez.Bulutlarda depolanır ve toprağa düşer.O zaman bulutta da elektrik yok demektir .Peki şimşek ve yıldırım nasıl olur? 2. Asel
  Bayan Üye

  Bulut ve yağmur elektriği nasıl meydana gelir


  Yoğunlaşmayı kısa bir cümle ile şöyle tanımlayabiliriz; Su buharının su tanelerine dönüşmesidir. Yani yeniden sıvı hale geçme olayıdır. Peki yoğunlaşma ne zaman meydana gelir? Ya nemli sıcak hava soğuyunca, ya da nem’e doymuş soğuk hava soğuyunca. Bunu özellikle çok soğuk havalarda çok sık rastladığımız bir olayla açıklarsak sanırım sizlerde daha iyi anlarsınız. Bahsettiğimiz gibi çok soğuk havalarda ağzımız açtığımız zaman, ağzımızdan bir duman çıkar. İşte bu dumanın sebebi ani soğuma ile yoğunlaşmadır. Burada ağzımızdan çikan nemli sıcak hava, soğuk havayla karşılaşır ve duman şeklinde buhar çıkar.
  Şimdi bu olayı bulutlara tatbik edelim: Nem yüklü bir sıcak hava kütlesi, soğuk hava kütlesi ile karşılaşıyor. Karşılaşır karşılaşmaz yoğunlaşıyor ve bulutları oluşturuyor. Bu bulutlar Kümülüs Bulutları ( Küme bulutları ) ‘dır. Kümülüs bulutları genelde karnıbahara benzer. Beyaz renkli, birbirlerinden ayrı büyük parçalı küme biçimindeki bulutlardır. Gündüzleri oluşur, geceleri dağılırlar. Bu bulutlar güzel havanın habercisidirler.

  2-Isı Vermeden Soğuma İle Yoğunlaşma:
  Üst katmanlarda basınç düşüktür. Dolayısıyla hava yükseldikçe genleşir ve genleşme sonucu soğur. Hava soğurken içindeki su buharı da yoğunlaşır ve bulutları meydana getirir.
  Yoğunlaşmayı anlattıktan sonra yeniden bulut oluşumuna geri dönelim. Havada yoğunlaşan su buharı, havadaki toz parçacıklarının üzerinde su damlacıklarını oluşturur. Oluşan bu su damlacıkları da birleşerek bulutları meydana getiriyor. Su damlacıklarının yağmuru oluşturması için çok büyümesi gerekir. Çünkü bir yağmur damlası, bir bulut damlacığının birkaç bin defa büyüğüdür.
  Bulutun oluşmasına yardımcı olan su damlacıkları başlangıçta çok küçüktür. Bu nedenle üzerlerine gelen ışığı doğrudan yansıtırlar ve bulutlar pamuk gibi bembeyaz görünürler. Su damlacıklarının birleşerek büyüdüklerinden bahsetmiştik. Büyüyüp kalınlaştıkları için gelen ışığı daha az yansıtmaya başlarlar. Bu sebepten dolayı da özellikle yağmur bulutları gri veya siyaha yakın bir renk alırlar.
  Bazı bulutlar yağmur getirir, bazı bulutlar ise güzel hava. Değişik bulut türleri vardır. Bunlardan bazılarını kısa kısa inceleyelim. Belki bundan sonra sizlerde bulutlara bakarak havanın nasıl olacağı hakkında bir tahminde bulunabilirsiniz.

  SIRRÜS (SAÇAK BULUTLAR ):
  Saçak veya kahkül’e benzeyen bir görüntüsü vardır. Bu bulutlar buz kristallerinden meydana gelmiştir.

  SIRROKÜMÜLÜS BULUTLARI ( YUMAK BULUTLAR ):
  Çizgi çizgi görünüşü vardır. Kıyıya vuran dalgaları andırırlar. Güzel hava habercisidir
  SIRROSTATÜS BULUTLARI ( TÜL BULUTLARI ):
  Güneşin etrafını bir çember gibi çevirmiş sanılır ve bu çember yağmurun habercisidir.

  STRATÜS BULUTLARI ( KATMAN BULUTLAR ):
  Gri renkli ve gökyüzüne bir sis katmanı gibi yayılan bulutlardır. Sadece Çise meydana getirirler, yağmur yapmazlar.

  NIMBÜS ( KARA BULUTLAR):
  Bütün bulutlardan daha karanlık bir görüntü oluştururlar. Devamlı yağmur getirirler.

  İŞTE YAĞMURUN OLUŞMASI!
  Yağmurun oluşmasında 2 işlem gerçekleşiyor. Yoğunlaşma ve buharlaşma. Güneş ışığının etkisi ile her gün yüz binlerce metreküp su buharlaşarak atmosfere doğru yükseliyor. Ve yükseldikçe soğumaya başlıyor. Öyle biran geliyor ki su buharı işinin çok düşük olduğu bir bölgeye geliyor.
  Soğuk hava katmanına rastlayan buhar tanecikleri havadaki toz parçacıklarına tutunarak su damlaları haline dönüşüyor. Bunlar birleşerek bulutları olusturuyor. Bu su damlacıklarının yeryüzüne düşmesi yani yağmur oluşturması için belirli bir büyüklüğe gelmesi gerekiyor. Bu da yüz binlerce su damlacığının birleşmesi anlamına geliyor. Yeterli büyüklüğe ulaşınca yerçekiminin etkisiyle yere düşmeye başlıyor. Bütün bu anlattığımız işlemler ise ortalama 8 gün sürüyor.
  Sizlere bir soru; yağan yagmurun süresi neye baglı? Bir bulutun yarısı yağmur olarak yağar bu da tahminen 30 dakika sürer. Ama bulutlar devamlı oluşursa yağmur günlerce yağar.
  Peki hava kapalı olduğu halde bazen yağmur yağmaz bunun sebebi ise; su damlalarının sıcak ve kuru bir hava katmanından geçiyor olmasıdır. Burada su damlaları yeniden buharlaşır ve yağmur oluşmaz.
  Hiç dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, sağanak yağmur yağarken ilk taneler her zaman daha iridir. Bunun sebebi de yağmur damlalarının yeryüzüne inerken soğuk ve nemli hava ile karşılaşmasıdır. Soğuk ve nemli katmandan geçen damlalar buharlaşmadan yeryüzüne inerler. Bu sırada hacim yönünden büyüdükleri gibi havanın nemini de aldıkları için daha da büyürler. Ve sağanak yağmurda ilk taneler daha büyük olur. Arkadan gelen damlalar ise nemi azalmış bir katmandan geçtikleri için ilk tanelerden daha küçüktür.
  Yağmurun yağması için su damlalarının belirli bir büyüklüğe gelmesi gerektiğin söylemiştik. Bu da damlaların birbiri ile birleşmesi ile olmaktadır. Bu birleşme 2 türlü olur. Çarpışma ile birleşme ve kristalleşme ile birleşme.

  1-Çarpışma İle Birleşme:
  Buluttaki su tanecikleri rüzgarın etkisi ile bir oraya bir buraya itilirler. Birbirlerine çarptıkça birleşerek su damlacıklarını oluştururlar. Oluşan su damlacıkları da kümeleşerek su damlalarını meydana getirirler. Bu damlalar belirli bir ağırlığa ulaşınca havadan daha ağır hale gelerek yere yağmur olarak düşerler.

  2-Kristallesme Yolu İle Birleşme:
  Hava sıcaklığı birdenbire düşerse su tanecikleri donarak buz kristallerini oluştururlar. Bu kristaller yere düşerken daha sıcak bir hava katmanının içinden geçer. Burada eriyip yeryüzüne yağmur olarak iner.


  Kaynak
  --------------------------------------------------------------------------------  17-12-2010 Cvp: Yağmur Nedir? Nasıl Oluşur?#2 (mesaj-linki)
  Misafir kısacası

  Su damlacıkları, içinde bulundukları hava ile sürekli hareket halindedir.Bu hareketleri sırasında birbiriyle çarpışıp birleşir ve giderek büyüyen su damlacıkları olur.Soğuk bir hava tabakası ile karşılaşınca bulutun içinde artık tutunamayacak kadar büyüyüp ağırlaştığı için yeryüzüne YAĞMUR olarak düşer

  --------------------------------------------------------------------------------


  17-05-2011 Cvp: Yağmur Nedir? Nasıl Oluşur?#3 (mesaj-linki)
  _Yağmur_ YAĞMUR

  Havadaki buharın su damlaları durumunda yere düşmesi. Yağmur yeryüzündeki yaşamın sürmesinde büyük bir önem taşır. Atmosferdeki su buharı (nem), göl, deniz ve nehir sularının buharlaşmasıyla oluşur. Havanın her sıcaklıkta belirli bir nem taşıyabilme özelliği vardır ve nem oranı sıcaklığa bağlı olarak artar. Havanın o an içinde bulunduğu sıcaklığa göre taşıdığı fazla nem, yoğunlaşma yoluyla yağmura dönüşür. Rüzgârın yükselirken soğuk havayla teması alçak basınç alanlarında yükselen havanın, yükseldikçe soğuması ve havanın rüzgârın etkisiyle sıcak bölgelerden soğuk bölgelere sürüklenmesiyle havanın sıcaklığı azalır ve bu sıcaklık derecesinde, eskisine oranla daha az nem taşıyabileceğinden fazla nemini yağmur olarak bırakır. Yağmurlar yağmurölçerlerle ölçülür. 1 m2'ye düşen yağış miktarı mm. cinsinden belirlenir. Yılda ortalama 500 mm.lik yağmur normal sayılmaktadır. Dünyada en fazla Ekvator bölgeleri yağış alır. Ayrıca yapay yollardan da yağış elde edilebilmektedir. Minerallerin nem çekme özelliğinden yararlanılarak oluşturulan yapay yağmurdan, tarımda, bilimsel araştırmalarda vb. yararlanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


yağmur suyu ile elektrik nasıl meydana gelir