+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Nabizade nazım'ın zehra adlı romanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nabizade nazım'ın zehra adlı romanı
  Nabizade nazım'ın zehra adlı romanının ana fikri ve romandaki kişilerin özellikleri nelerdir kısaca açıklayabilir misiniz bunun dışında nabizade nazım tam olarak hangi dönem edebiyatının sanatçısıdır. ve bunun dışında nabizade nazım hakkında bir kaç bilgi alabilir miyim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nabizade Nazım Zehra Özeti

  Zehra zengin bir aile kızıdır. Küçük yaşta annesini yitirir. Sevgi ve şefkatten yoksun kalır. Bu yüzden sinirli, kıskanç ve geçimsizdir. Her şeye öfkelenir. Büyüyünce, babası onu işyerinde kâtip olarak çalıştırdığı Suphi ile evlendirir. Zehra bir süre kocasıyla iyi geçinir. Sonra eski huyları depreşir. Eşini herkesten kıskanır, durmadan onu rahatsız eder.

  Suphinin annesi, ev işlerine yardımcı olmak üzere, Hüsnücemal adında güzel bir cariye alır. Bu durum Zehrayı iyice çileden çıkarır. Karısından bıkan ve bunalan Suphi bu kez Hüsnücemale bağlanır, sonra da onunla evlenir. Ayrı bir eve taşınırlar. Zehranın babası ölünce Suphi onu boşar.

  Zehra öç almak için bir Rum kadınını Suphiye musallat eder. Yosma Ürani kısa zamanda amacına ulaşır. Suphiyi kandırır, kendine bağlar. Suphinin gözü artık Hüsnücemali görmez, aklı Üranidedir. Bu yüzden varını yoğunu ona yedirir. Sonunda iflas eder. Bunun üzerine Ürani ona sırt çevirir. Hüsnücemal üzüntüsünden intihar eder. Suphi tulumbacılığa kadar düşer. Öyleyken Üraniyi unutamaz. Sevgilisinin başka bir erkekle yaşadığını duyunca tepesi atar. Gizlice onları izler ve ikisini de yakalayıp öldürür. Fakat kanıt yetersizliğinden kurtulur. Trablusgarpa sürgün edilir.

  Bu arada Zehra, Suphinin katibi Muhsin ile evlenmiştir. Yeni kocası bir süre sonra ölür. Zehra yalnız kalır. Ayrıca, Suphinin başına gelenleri öğrenince sinirleri büsbütün bozulur. Çünkü, için için, hâlâ onu sevmektedir. Bir gün sokakta giderken, bir dilenci kadının ansızın düşerek öldüğünü görür. Dikkatle bakınca yerdeki kadının Suphinin annesi olduğunu anlar. Ardından, hastalanıp yatağa düşer. Bir ay kadar ateşler içinde yatar, sonra da ölür.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Nabizade nazım bilindiği gibi bir tazminat dönemi sanatçısıdır. bunun dışında bilindiği gibi türk edebiyatın da yazmış olduğukarabibik adlı roman ile bir ilke imza atmış ve ilk köy romanını yazmıştır. bunun dışında Nabizade nazım bilindiği gibi türk edebiyatın da çok ünlü olan zehra adlı romanın da yazarıdır.
+ Yorum Gönder


zehra romanının ana fikri,  nabizade nazım zehra ana fikri,  nabizade nazım zehra konusu