+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bir toplumu ayakta tutan geçmişi midir geleceği mi? münazara Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bir toplumu ayakta tutan geçmişi midir geleceği mi? münazara
  Bir toplumu ayakta tutan geçmişi midir geleceği mi? münazara

  Arkadaşlar munazara var yorumlayın bence geçmiş temeldir ve onu savunuyorum sizce ..? 2. Asel
  Bayan Üye

  Bir toplumu ayakta tutan geçmişi midir geleceği mi? münazara

  Gelecek daha önemlidir elbette geçmiş yadırganamaz bir yaşamdır kopamayız ama gelecege sımsıkı sarılıp en iyisi olmalıyız
 3. Ziyaretçi
  geleceğe sımsıkı bağlanman için geçmiş yaşantılardn ders çıkarmalısın eğer geçmiş yaşantılardan ders çıkarmazsan geleceğe sımsıkı bağlanamazsın bu yüzden geçmiş önemlidir
 4. Ziyaretçi
  geçmiş geleceğin aynasıdır ve eğer geleceğin ışığı geçmişin aynasına çarpıp geri yansımazsa sen önünü görebilir misin? yapılanları yaşananları bilemezsen ışığın yönünü nasıl değiştirebilirsin doğru yöne gittiğini nasıl anlayabilirsin? bu yüzden insan geçmişini önemser ve bu yüzden geçmiş önemlidir.

 5. Ziyaretçi
  Geçmişi olmayan bir toplumun geleceği olamaz. Bir toplumun birlik halinde ve huzur içinde yaşamasında geçmişten günümüze taşıdıkları milli ve manevi değerlerin büyük önemi vardır.
  Bu değerler nelerdir dersek, dil, din, ülkü birliği, ortak bir geçmişe sahip olma, gelenekler
  Ortak geçmişe sahip olmayan, tarihsel bağlardan yoksun bir millet, toplum, gelecek hedeflerini neye göre belirleyecek?
  Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nı yazarken Türk milletinin düşmanın kıskacından kurtulacağını Türk'ün tarihindeki bağımsızlık aşkına dayandırarak söylüyor, zaferi müjdeliyordu. Atatürk, Türk milletinin azmine inanmamış mıydı? Tabi ki inanmıştı. Bunu tarihimizin altın sayfalarında görmemiş miydik?
  Demokrasi kültürünün tam olarak yerleşmediği bir toplumu düşünelim. Böyle bir toplumda halkın iradesinden söz edilebilir mi? Demokrasinin yerleşmesi için bir süreç gerekir. Atatürk'ün demokrasiyi yerleştirmek için ne kadar mücadele ettiğini düşünün. Bugün biz geçmişteki bu çalışmaların meyvelerini yiyoruz. Demokratik bir toplumda yaşıyoruz. Ama tam olarak demokratik olabildik mi? Zamanla daha da demokratik bir toplum olacağız. Demek ki bu geçmişten günümüze gelişen bir durum. Demokrasi bir topluma birden gelmez. Toplumun bunu zamanla özümsemesi gerekir. Örneğin Saddam yönetiminden seçimli bir yönetime birden, belki de zorlamayla geçen Irak'ta huzurlu bir toplum olduğundan söz edebilir miyiz?
  Bu konunun örnekleri çoğaltılabilir. Çocukların anne ve babalarıyla olan sevgi bağı geçmişle alakalıdır. Konunuzu ispatlamak için şöyle diyebilirsiniz. Annesini ve babasını bebekliğinden itibaren görmeyen bir çocuğun, anne ve babasıyla ilgili bir gelecek beklentisi, hayali olabilir mi?

 6. Ziyaretçi
  Bir toplumu ayakta tutan en önemli etken geçmişidir Hatta böyle bir söz de vardır .. Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez diye..

+ Yorum Gönder


geçmiş ve gelecek münazara,  Geçmişten geleceğe ile ve münazara,  gecmis gelecek munazara