+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Münazara Çizgi film kahramanlarının karakteri çocuk psikoloji açısından önemli midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Münazara Çizgi film kahramanlarının karakteri çocuk psikoloji açısından önemli midir
  Münazara Çizgi film kahramanlarının karakteri çocuk psikoloji açısından önemli midir? Ailleler çocukların izleyecekleri çizgi filme dikkat etmelimidirler. Çizgi filmler çocukların ruhsal gelişimlerini nasıl etkiler bana çizgi filmlerin çocukları nasıl etkiledikleri konusunda bilgi gerekiyor bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye

  Münazara Çizgi film kahramanlarının karakteri çocuk psikoloji açısından önemli midir


  Çocuklar 3 ila 6 yaş arası dış dünyayı algılama ve yorumlama dönemine girerler. Bu dönemde anne ve baba çocuklar için ilk karakterlerdir. Kız çocuğu annesini erkek çocuk babasını eğer var ise abla ya da ağabeyini taklit eder. Zamanla çevresinde başkalarının da farkına varmaya başlayan çocuk, gerek okul arkadaşları gerek akrabaları gerek kitle iletişim araçları tarafından tanıdığı karakterleri kendi iç dünyasına göre yorumlamaya başlar.


  Bu yaşlar çocuklar için ileriki yaşlarında örnek alacağı bir rol model oluşturma dönemidir. Çocuk, kendini güvende ve mutlu hissetmek istediği için genelde, etrafında gördüğü güçlü ve eğlenceli karakterleri rol model olarak seçer. Bu televizyondan tanıdığı bir çizgi film karakteri, bilgisayar oyunlarından tanıdığı bir karakter, okuldaki öğretmeni, oyun arkadaşlarından ya da ailesinden biri olabilir.


  En çok vakitlerini geçirdikleri televizyon ve bilgisayar karşısında çocuk tehlikelerle mücadele eden, korkusuz, güçlü, yardımsever, iyi niyetli, akıllı, erdemli, girişken, problem çözücü karakterleri kendine rol model alırsa, gündelik yaşantısında kendini onunla özdeşleştirir ve onun gibi davranmaya çalışır.


  Aksi takdirde kıskanç, korkak, yalancı, şiddet yanlısı, sahtekarlık ve kötü niyet karakteri iyi karakterlerden ayırt edemezse, kendisine yanlış bir rol model seçip, sorgusuz sualsiz onu taklit etmeye ve karakter oluşumunda onu örnek almaya başlayacak, onun davranışlarını sergilemekten çekinmeyecektir.


  Çocuklar bu yaşlarda dünyaya karşı eleştirel bakabilme yetisi gelişmediği için iyi yönlendirilmeleri gerekir. Oyunlar ve çizgi filmler bu açıdan çocukların iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı ayırt etmeleri açısından fayda sağlar. Bu kavramları çocukların anlayacağı dilden işler. Çizgi filmlerde anlatılan hikayeler, oyunlarda çocuklara verilen görevler onların iyi yönde gelişmelerini sağlar. Macera ve savunma dini oyunlar bu açılardan çocuklara çok faydalıdır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çocuklar izledikleri yayından çok etkilenirler. Bu nedenle çocukların izleyecekleri çizgi filmleri denetlemeye dikkat edilmeli ruhsal durumlarını olumsuz etkileyecek çizgi filmlerden çocukları uzak tutmaya dikkat edilmelidir. Çocuklar çizgi filmde gördükleri kahramanların yaptıklarını doğru sanıp onları kendilerine örnek olarak seçmekte ve onları taklit etmektedir. Bu nedenle çocukların neler izlediklerine dikkat edilmelidir.
+ Yorum Gönder