+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Volkanik şekiller nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Volkanik şekiller nelerdir
  Volkanik şekiller nelerdir ve özellikleri hakkında kısaca bilgiler verir misiniz? lütfen konu fazla uzun olmasın her bir volkanik şekil hakkında kısaca bilgi vermeniz yeterli olacaktır 2. Fatih
  Yeni Üye

  VOLKANİK ŞEKİLLER
  VOLKAN KONİLERİ:volkanik sahalarda volkanların çıkarmış oldukları lavlar volkan külleri,volkan kumları gibi maddelerin üst üste yığılmaları sonucunda oluşan ve şekilleri koniyi veya ters huniyi andıran şekillerdir.Her volkanik sahalarda mutlaka volkan konileri oluşmaz.ülkemiz volkanileri bakımından oldukça zengindir.iç anadolu ve Doğu anadolu bölgelerimizde tipik volkan konilerine bolca rastlanmaktadır.

  KRATERLER:VOLKAN KONİLERİNİN ÜST KISMINDA YANİ VOLKANLARIN AGIZ KISMINDA KENARLARI DİK ORTASI ÇUKUR OLAN VE VOLKANİK MALZEMENŞN YERYÜZÜNE ÇIKTIĞI BÖLÜMLER KRATER OLARAK İSİMLENDİRİLİRLER

  KALDERALAR:Kraterlerin sonradan çökmeleri yada patlamaları sonucu genişlemesi ile oluşmuş çukurlrdır.Eski kraterin bulunduğu yerde patlama ile genişleme söz konusu ise buna patlama kalderası denir.Bu patlama kalderasının kraterlere göre dah büyüktür.ülkemizde ise bunlara örnek olarak nemrut kalderası çok güzel bir örnektir.

  MAARLAR:Volkanik arazilerde gazların yüzeye yaptıkları basınç sonucu meydana gelen patlamalarla oluşmuş büyük çukurlardı.şekilleri genellikle elips veya dairelere benzer.maarları kraterlerden ayıran en büyük özellik içlerinde lalav akışının gercekleşmemiş olmasıdir.ülkemizde nevşehir yakınlarındaki Acıgöl,karpınar yakınlarında bulunan mekke tuzlası maarlara verilebilecek en güzel örneklerdir.

  PERİBACALARI:Öncelikle peri bacalarını oluşa bilmesi için tüf ve karsal iklimin olması gerekiyor.Dünyanın bir çok yerinde tüf vadır ama karsal iklim olmadığı için peribacaları oluşmaz bunun terside söyenebilir dunyada karasal iklime sahip bir cok yer var ama tüf olmadı için peri bacaları oluşmaz.ülkemizde peribacaların belirgin olarak gürüldüğü yer Ürgüp-Göreme çevresinde yer alan peri bacalarıdır.

  YASTIK LAVLAR(Pillow Lavas)Deniz altında meydana gelen volkanizma sırasında yerkabuğun üzerinde çıkan lavlar,su ile temas ettiklerinde bümyelerine su alıp şekil değiştirerek katılaşırlar.Bunlara örnek olarak atlantik sırtları,tongo çevresinde yastık lavlar bulunmaktadfır

  DAYKLAR:Yer altındaki lavlar yer yüzüne ulaşmaya çalışır bazen çatlaklara girererk ilerler ve bunlar bimlerce metre uzunluğuna varabilir.Bu lavların bu çatlaklarda soğuyarak katılaşır dah sonra yer kabuğunun aşınması sonucu bu lavlar acıkta kalır ve bunlara dayklar denilir.

  NECKLER:Volkan bacaları lav çıkşından sonra lavların katılaşması sonucu tıkanır.sonraki bir faliyet sonucu bu tıkaçların bazıları ortadan kalka bilirler.volkan bacalarını tıkayan ve sonra aşınma sonucu ortaya cıkan dikey sütün şekillere neckler denir.

  BARANKOLAR:bunlar dagın yüzeyinde gürdüğümüz çukurluklardır.Yağmur ve sel sularının aktığı yerde oluşan çukurluklardır.
+ Yorum Gönder