+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Antakya müzesi mozaikleri, antakya müzesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Antakya müzesi mozaikleri, antakya müzesi
  Antakya Mozaik Müzesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz arkadaşlar? ayrıca görsel olarak da antakya mozaik müzesinin birkaç tane fotoğrafını paylaşırsanız daha net bir fikir oluşabilir zihnimizde.. 2. Asel
  Bayan Üye

  antakya müzesi mozaikleri, antakya müzesi


  Antakya’da yaşanan zenginlik ve ihtişam dönemini simgeleyen en güzel eserler, eşi bulunmaz Antakya mozaikleridir. Yörede 1932 yılında başlayan kazılarda bulunan mozaikler, Antakya Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

  Antakya Mozaik Müzesi, sergilenen mozaiklerin büyüklüğü, sayısı ve kalitesi açısından dünyanın en zengin ikinci mozaik müzesi sayılıyor.

  Mozaikler Grek, Roma ve Bizans dönemine ait. Samandağı, Harbiye ve Antakya’da bulunan hamam, kilise ve evlerin tabanlarını süslemiş mozaiklerin çoğunda mitolojik konular işlenmiş. Bu mozaikler paneller halinde sergileniyor, Antakya Müzesi’nde. Müzede ayrıca heykeller de bulunmaktadır ki, bunların en önemlisi 3 m boyundaki Apollon heykelidir. 8 salonu bulunan müzede kazılardan çıkan diğer arkeolojik buluntular, sikkeler, süs eşyaları da görülebilir.

  Mozaiklerin bir bölümü salonların yetersizliğinden ötürü bahçede, mozaikler için zararlı dış koşullarda sergileniyor ve ne yazık ki renkleri soluyor, eğer yitiriyor.

  antakya müzesi mozaikleri, antakya müzesi 3.jpgantakya-m-zesi-mozaikleri-antakya-m-zesi-1.jpgantakya-m-zesi-mozaikleri-antakya-m-zesi-2.jpg
+ Yorum Gönder


antakya mozaik müzesi,  antakya mozaik,  antakya müzesi,  antakya mozaikleri,  Mozaik Müzesi ,  antakya mozaik resimleri