+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bitlisin geçim kaynakları, bitlisin coğrafi konumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bitlisin geçim kaynakları, bitlisin coğrafi konumu
  bitlisin geçim kaynakları, bitlisin coğrafi konumu hakkında bana tam olarak bilgi verebilir misiniz. bunun dışında bana bitlis ilinin tam olarak hangi bölgede yer aldığı hakkında bilgi verebilir misiniz. bunun dışında bana bitlisin tarihi yerlerinden bir kaç tanesinin adını verebilir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  bitlisin geçim kaynakları, bitlisin coğrafi konumu


  YÜZÖLÇÜMÜ: 6.707 km²


  NÜFUS: 330.115 (1990)


  İL TRAFİK NO: 13


  İLÇELER: Bitlis (merkez), Ahlat, Adilcevaz, Güroymak, Hizan, Mutki, Tatvan.


  İLGİ ÇEKİCİ YERLER: Süphan Dağı, Ahlat Mezar Taşları, Hasan Padişah, Usta Şagirt, Hüseyin Timur, Bugatay Aka, Emir Bayındır Kümbetleri, Bitlis, Kef ve Ahlat Kaleleri, Şerefiye Külliyesi, İhlasiye ve Hatibiye Medreseleri, Urartu Mezarları, Ulu Cami, Kızıl, Dörtsandık, Adilcevaz Paşa, İskender Paşa Camileri, Eleman (Rahva) Kervansarayı, Alemdar, Hüsrev Paşa, Bayındır ve Hatuniye KöGoogle Page Rankingüleri, Ahlat Müzesi.


  İl Kültür Müdürlüğü
  Tel: (434) 226 53 00
  Faks: (434) 226 53 03
  Müze
  Ahlat Müzesi Detaylı Bilgi
  Adres: Ahlat - Bitlis
  Tel: (434) 411 30 89  Önemli Günler  Mahalli Kutlama Günleri:


  Atatürk'ün Bitlis'e Gelişi
  Şehir Stadyumu
  13 Kasım


  Festivaller:


  Ceviz Festivali
  Adilcevaz
  Ekim 3. Hafta


  Fuarlar:


  Doğu Anadolu Fuarı
  Tatvan
  30 Haziran-24 Temmuz


  Önemli Haftalar:


  Kültür Haftası
  Ahlat
  20-23 Ağustos


  Kurtuluş Günleri:


  Bitlis'in Kurtuluşu
  Şehir Stadyumu
  8 Ağustos
  Bitlis

  Tarihçiler Bitlis tarihini değişik zamanlardan başlatmaktadırlar. 5000 yıllık, 7000 yıllık tarih gibi. Gerçekte Bitlis tarihi Neolotik Çağ dediğimiz Yenitaş dönemine kadar uzanmaktadır. Neolitik Çağ, Yenitaş veya Cilalı Taş Devri denilen bu dönem, Ortataş Devri ile Tunç Devri arasındaki arkeolojik dönemdir. Bu dönem M.Ö. 3000 yıllarıyla 9000 yılları arasını kapsamaktadır.

  Bitlis ve yöresinin yazılı tarih öncesi oldukça karanlıktır. En önemli nedenleri yüzeydeki buluntuların az olması ve bugüne kadar gerçekçi bir arkeolojik çalışma yapılmamasıdır.

  Bitlis ili sınırları içerisinde bulunan Süphan ve Nemrut dağlarındaki obsidyen (doğal cam yatakları), doğrudan olmasa bile dolaylı olarak bu yöre tarihinin Neolitik dönemine kadar çıktığını göstermektedir. Obsidyen yataklarından elde edilen doğal camın yontucu, kesici, kazıyıcı olarak çevredeki yerleşim yerlerinde kullanıldığı anlaşılmaktadır.

  Yine yapılan çalışmalar sonucunda o döneme ait ticaret yolu Van Gölünün doğusundan güneye (bugün ki Van ili sınırları içerisinde bulunan Kalkolitik – Maden Dönemi – yerleşme alanı olan Tilkitepe), batıda ise Diyarbakır il sınırlarına (Ergani yakınındaki çanak-çömleksiz bir Neolitik yerleşme yeri olan Çayönü) dek uzanmaktadır.1 Bitlis ilinin Van ve Diyarbakır arasında yerleşmiş olması, Van’dan Diyarbakır’a yapılacak ticaretin o dönemlerde ancak Bitlis üzerinden yapılacağı dikkate alındığında, Bitlis’in Neolitik dönemden beri yerleşme yeri olduğu bir gerçektir.

  Neolitik Çağ, M.Ö. 3000 yıllarında sona ermiştir. Bu tarihi baz aldığımızda Bitlis’in 5000 yıllık bir tarihe ve geçmişe sahip olduğunu görmekteyiz. Büyük bir ihtimalle Bitlis’in tarihi bundan daha da eskidir. Güneybatı Asya ülkelerindeki Neolitik Çağ M.Ö. 9000-5000, Avrupa ülkelerindeki Neolitik Çağ M.Ö. 6500, Tuna kıyılarında M.Ö. 5500 olduğuna göre Bitlis’in tarihinin 5000 yıldan fazla olması, 5000 - 7000 yıllık olması çok kuvvetle muhtemeldir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bitlis bilindiği gibi doğu anadolu da yer alan bir ildir. bunun dışında bu ilin bilindiği gibi verimli olan toprakları vardır bu da tarımın bu ilde bir numaralı geçim kaynağı olmasının ne büyük nedenidir. unun dışında bitlis de hayvancılık da yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder


bitlisin geçim kaynakları