+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Mustafa kemal atatürk müzesi, mersin atatürk evi müzesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mustafa kemal atatürk müzesi, mersin atatürk evi müzesi
  Mustafa Kemal Atatürk müzesinin resimlerini paylaşır mısınız? Atatürk evi ile ilgili görsellere ihtiyacım var. 2. Asel
  Bayan Üye

  mustafa kemal atatürk müzesi, mersin atatürk evi müzesi

  Mersin Atatürk Evi ve Müzesi

  1897’de dönemin Almanya Konsolosu Christman’ın Mersin’li Mavromati ailesinden bir bayanla evliliği nedeniyle konut olarak kullanılmak üzere yaptırılmıştır. Mimarı bilinmemektedir. İlk zamanlar Krisman (Krizman Konağı) olarak bilinen yapı, daha sonraları Mavromati ailesinin konağı olarak tanınmıştır. 1270 m2lik bir alan üzerinde yer almaktadır.

  Bina 1972 yılına kadar Tahinci ailesinin mülkiyetinde kalmış, l972 yılında ise Nebil Hayfavi tarafından satın alınmıştır. 1976 yılına kadar Toros Koleji olarak hizmet vermiştir. 1976’dan sonra boş tutulan bu tarihi yapının adı, aynı yıl belediye encümeninin aldığı bir kararla “Atatürk Evi” olmuştur.

  1980 yılında yapının kamulaştırılması kararlaştırılarak restorasyon çalışmaları başlatılmış, 1982 yılından itibaren Kültür Bakanlığı`nın mülkiyetine geçmiş, 1992 yılına kadar süren restorasyon çalışmalarının ardından 12 Ekim 1992 tarihinde “Atatürk Evi ve Müzesi” olarak resmi açılışı yapılmıştır.

  Müzenin alt katı, fotoğraf ve belgelerin bulunduğu “Atatürk Müzesi" olarak hazırlanmıştır. Ayrıca bu bölümde Anıtkabir Müzesi`nden getirilen Atatürk’ün 22 adet kişisel eşyası da bulunmaktadır. Etnografik eserlerin sergilendiği üst katta ise, salon hariç toplam yedi oda bulunmaktadır. Salona açılan yedi odanın ikisi yatak odası, biri çalışma odası, dördü ise oturma odası olarak düzenlenmiştir. Zemin katta çeşitli kültürel etkinlikler için düzenlenmiş 50 kişilik bir konferans salonu yer almaktadır. Müzede bulunan eşyalardan bazıları Tarsuslu Mehmet ve Belkıs Akçora ailesi ile Taki Aleksinoğlu`nun bağışıdır. Atatürk’ün kahve içtiği fincan ise Erdal Akalın tarafından armağan edilmiştir.

  Atatürk, Mersin’i sekiz kez ziyaret etmiş, bu ziyaretlerin ilkini 17 Mart 1923’te gerçekleştirmiştir. Büyük Önder Atatürk ve eşi Latife Hanım 20 Ocak-2 Şubat 1925 tarihleri arasında Mersin’i ziyaret edişlerinde, bugün müze halinde olan bu yapıda on bir gün boyunca Mersinliler tarafından sevgi ve coşku ile ağırlanmışlardır.

  Mersin Atatürk Evi ve Müzesi, şehrin en işlek caddesi olan “Atatürk Caddesi” üzerinde bulunmaktadır.
 3. Asel
  Bayan Üye
  Mersin Atatürk Evi ve Müzesi

  Mersin Atatürk Evi ve Müzesi1.jpgMersin Atatürk Evi ve Müzesi2.jpg
+ Yorum Gönder


mersin atatürk evi müzesi,  mersin atatürk evi,  mersin atatürk müzesi