+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ayasofya müzesi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ayasofya müzesi hakkında bilgi
  Meşhur Ayasofya Müzesi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Özellikle de Ayasofta müzesinin tarihi geçmişi hakkında 2. Asel
  Bayan Üye

  Ayasofya müzesi hakkında bilgi

  Trabzon Ayasofya Müzesi, Trabzon'un Yenimahalle semtinde bulunan tarihi müzedir.
  Istanbul'un Latinler tarafindan isgal edilmesinden sonra kacan ve Trabzon'da 1204 yilinda yeni bir devlet kuran Komnenos ailesinden Kral I.Manuel (1238-1263) tarafindan 1250-1260 yillari arasinda yaptirilan ve bir manastir kilisesi olan Ayasofya adi "Kutsal Bilgelik" anlamina gelir.


  Bizans Kiliselerinin en güzel örneklerinden biri olan yapi, kare-hac planli olup, yüksek bir kubbeye sahiptir. Kuzey, bati ve güneyinde revakli üc kirisi bulunmaktadir. Yapi ana kubbenin üzerine degisik tonozlarla örtülmüs ve catiya farkli yükseltiler verilerek kiremitle örtülmüstür.
  Üstün bir isciligin görüldügü tas plastiklerde Hristiyan sanatinin yani sira Selcuklu Dönemi İslam sanatinin da etkileri görülmektedir. Kuzey ve batidaki revak cephelerinde görülen geometrik gecmeli bezemeleri iceren madalyonlarla, bati cephesinde görülen mukarnasli nisler Selcuklu tas islemelerindeki özellikleri tasimaktadir.
  Binanin en görkemli cephesi güneyidir. Burada Adem'le Havva'nin yaratilisi kabartma olarak bir friz halinde anlatilmistir.


  Güney cephesindeki kemerin kilittasi üzerinde Trabzon'da 257 yil hüküm süren Komnenoslarin sembolü olan tekbasli kartal motifi bulunmaktadir.
  Kubbede ana tasvir İsa'nin tanrisal yönünü aksettiren pantacrator İsa'dir. Bunun altinda bir kitabe kusagi, daha altta ise melekler frizi bulunur. Pencere aralarinda on iki havari tasvir edilmistir. Pandantiflerde degisik kompozisyonlar yer almaktadır. İsa'nin dogumu, vaftizi, carmiha gerilisi, kiyamet günü gibi sahneler betimlenmistir.
  Fatih Sultan Mehmed'in 1461 yılında Trabzon'u fethiyle camiye cevrilmis ve vakif eser olmustur. 1868 yilinda Bursa'li Rıza Efendi'nin tesvikleriyle yeni bastan onarilmistir.
  I. Dünya Savaşi yillarinda Ruslar tarafindan isgal edilen Ayasofya, askeri karargah, hastane, depo ve savastan sonra yine cami olarak kullanilmistir. 1958-1962 yillari arasinda Edinburgh Üniversitesi ve Vakiflar Genel Müdürlügü isbirligi ile restore edilerek, 1964 yilinda müzeye cevrilmistir.

  Ayasofya Müzesi 61040 Fatih / TRABZON
  Tel: (0462) 223 30 43

  Çalışma Saatleri :

  Haftanın hergünü ( 08:30 - 17:30 ) ( 12:00 - 13:00, Öğle tatili )
+ Yorum Gönder


trabzon ayasofya müzesi hakkında kısa bilgi,  trabzon ayasofya müzesi hakkında bilgiler