+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Magarsa, Magarsos Antik Kenti hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Magarsa, Magarsos Antik Kenti hakkında bilgi
  Magarsa Magarsos Antik Kenti hakkında kısaca bilgi istiyorum. Tarih dersinden Magarsa Magarsos Antik Kenti ile ilgili dönem ödevi aldım. 2. Asel
  Bayan Üye

  Magarsos Antik Kenti hakkında bilgi


  Adana Magarsus Antik Kenti
  Adana‘ya 49 kilometre mesafedeki Karataş ilçesi sahilinde bulunan antik kentin kuruluşu M.Ö 7. yüzyıla dayanıyor. Bir koloni şehri olarak kurulan Grek, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir iskan yeri olan bölgenin en önemli değerini, tamamı toprak altında kalan ve üzerinde tarım yapılan amfi tiyatronun bulunduğu alan oluşturuyor.
  Antik Kilikya’nın önemli kentlerinden olan Mallos’un dini merkezi olan Magarsus tapınaklarıyla ünlenmiştir. Özellikle İskender’in dua ettiği Athena tapmağı ile antik tarihte önem kazanmışlardır. Ancak Magarsus Örenyerinde ayakta pek eser kalmamıştır.
  Deniz boyunca uzanan şehir surları, bazı mimari yapı kalıntıları, tiyatro ve stadyum kalıntıları ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.Denize sıfır konumdaki amfi tiyatronun yanı sıra antik kentte askeri amaçlı yapılmış tonozlu yapı, kuzey kısımda hamam, sarnıç yer alıyor. Antik çağda ”kehanet merkezi” olarak bilinen Magarsus’ta, Büyük İskender’in dua ettiği Athena Tapınağı da bulunuyor.

  Bir önceki yazımız olan Anavarza Efsanesi başlıklı makalemizde adana efsanesi, anavarza aşk hikayesi ve anavarza destanı hakkında bilgiler verilmektedir.
+ Yorum Gönder