+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Mallos, Marlos Antik Kenti hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mallos, Marlos Antik Kenti hakkında bilgi
  Mallos, Marlos Antik Kenti hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Mallos, Marlos Antik Kenti ile ilgili açıklama yapar mısınız? nasıl bir yerdir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Mallos, Marlos Antik Kenti hakkında bilgi


  Mallos, Marlos Antik Kenti

  Mallos, magarsa ile Mopsou Estia (Misis, Yakapınar) kentleri arasında ortada, Pyramos (Ceyhan) Irmağının batı kıyısında, şimdiki Kızıltahta Köyü’nün olduğu yerdeydi. Bu kentte, hiçbir kalıntı yoktur; yapı kalıntı ve yıkıntılarının, Ceyhan Irmağı alüvyon dolgusu altında bulunduğu sanılmaktadır.
  Kentin adı, bu hali ile Hellen dilinde çeşitli anlamlara gelmektedir. Hellenistik çağ öncesinden kalma yazıtlarda kent Marlos diye anılmaktadır.
  Kentin, özellikle Hellenistik çağda oldukça iyi durumda olduğu anlaşılmaktadır. Büyük İskender, İ.Ö.333’de, magarsos’dan sonra buraya uğramış, kentte saygı gören Amphilokhos onuruna kurban töreni düzenlemiştir. Bu arada kentteki karışıklığı bastırmış, kentlilerin vergi ödeme yükümlülüğünü de kaldırmıştır. O çağda kent halkını, Argos’lu göçmenler soyundan geldiğine inanılan Hellenler oluşturuyordu.
  İ.Ö.315’de, İskender’in varisi Komutan-krallardan Antigonos, devlet yönetiminden ve savaşlardan çekilmek amacı ile buraya yerleşmiştir.
+ Yorum Gönder