+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Antik Roma'da gladyatörler kimlerdi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Antik Roma'da gladyatörler kimlerdi
  Antik Roma'da gladyatörler kimlerdi? Gladyatörler kimler arasından seçilirlerdi lütfen kısaca gladyatörler hakkında bilgi verir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye

  Antik Roma'da gladyatörler kimlerdi


  Antik Roma'da gladyatörler, arenadaki kalabalık seyircileri eğlendirmek için çoğu zaman ölümüne kavga eden savaşçılardı.  Gladyatörler, iyi kavga edebilmeleri için ''ludus'' adı verilen özel gladyatör okullarında eğitilirlerdi.

  Dövüşçüler genellikle savaşlarda satın alınmış, ele geçirilmiş ve mahkum edilmiş köleler arasından seçilirdi.  Gladyatör dövüşleri genellikle sirklerdeki büyük arenalarda ya da ''Kolezyum'' adı verilen büyük Roma amfitiyatrosunda yapılırdı. Bu mekanlar özel olarak ''harena'' adı verilen ve kanı emebilen bir kumla kaplanırdı.  Gladyatör dövüşlerinin başlangıcı  Gladyatör dövüşlerinin tarih sahnesine 1. Kartaca Savaşı'nın yapıldığı yıl olan M.Ö 264'te, Roma'nın Geç Cumhuriyet döneminde girdiği tahmin ediliyor.  Gladyatörlerin Etruryalılar'ın cenazelerde köleleri öldürme geleneğinden ortaya çıktığı da kuvvetli olan iddialar arasında. Özellikle Roma'da Cumhuriyet döneminde daha az gladyatör dövüşü varken, bu rakam İmparatorluk döneminde katlanarak artıyor.  Gladyatörler farklı kökenlerden geliyor  Gladyatörler çok çeşitli gruplardan geliyordu. Genellikle erkek olmalarına rağmen kadın gladyatörler de vardı.  Genellikle savaş esirleri, ölüme mahkum suçlular ve köleler gladyatör olurdu. Ancak bazen imparatorların ya da herhangi bir vatandaşın da gönüllü olarak gladyatör olduğu görülebiliyordu.  Böylesine ölümcül bir dövüşe katılmanın kuşkusuz en önemli nedeni halk gözünde kazanılan itibar ve saygıydı. Diğer önemli bir nedense zengin olma ihtimaliydi. Özellikle popüler olabilen gladyatörler, verilen ödüllerle oldukça zengin oluyor hatta kendilerine bir aile hayatı bile kurabiliyorlardı.  Gladyatörlerin ödülleri  Gladyatörler başarılı oldukları zaman iyi para ödüllerinin yanı sıra halktan gelen bağışlarla da oldukça varlıklı bir duruma geliyordu.  Bundan daha büyük bir ödülse özellikle kölelerin başarılı dövüşler sonunda özgürlüklerini kazanmalarının mümkün olmasıydı. Gladyatör hizmeti sona erdiğinde savaşçı, ''rudis'' adı verilen tahta bir kılıç kazanır ve bu şekilde özgürlüğüne kavuşmuş olurdu.  Bu noktadan sonra isterse ''ludus'' adı verilen gladyatör okulunda eğitmen olarak çalışmaya başlar ve kendine yeni bir hayat kurardı.
+ Yorum Gönder