+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kerpiç köy evleri resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kerpiç köy evleri resimleri
  Kerpiçten yapılmış köy evleri resimleri paylaşır mısınız? Kerpiç köy evlerinin nasıl olduklarını çok merak ediyorum? 2. Asel
  Bayan Üye

  kerpiç köy evleri resimleri  kerpiç köy evleri resimleri2.jpgkerpiç köy evleri resimleri1.jpg

  Kim bilir; ne sevinçlere, ne güzelliklere veya acılara sahiplik yaptı asırlık kerpiç evler. Kimler doğdu veya kimler yaşama veda etti bu temeli taş, duvarı kerpiç ve sıvası toprak evlerde. Kimler gelin oldu muradına erdi veya hangi umutsuzluklara mekân oldu bu taş yığını olmayan yuvalar. Bunların çoğunu bilmek imkansız ama bilinen bir gerçek var ki artık betonlaşan dünyada kerpiç eve yer yok. Bu asırlık dost mekânlar istemese de, tarihte ki yerini almaya başladı. Yani yok oluşa doğru zoraki bir yelken açıldı.


  Sizler ister adına modernleşme, isterseniz çağın gereği deyin ama beton yığını halini alan dünyada artık kerpiç evlere yer kalmadı. Atılan taş temellerle, anasıyla kuzusuyla, çamur sıvaları ile kimi zaman tek katlı bir şirin ev, kimi zaman da becerikli ustaların elinde hanlara dönen yapılan ne yazık ki artık mecburi yok oluşun eşiğine itildiler.


  Kerpiç evlerin birleşik damları, zamanın en anlamlı ve garantili yüksekten mahalle ulaşımına ve iletişimine imkan verirken, pulla kaplı damlardan atılan karlarla örenlerde biriken karlarda kış olimpiyatları sevinci yaşanırken, uzun ve soğuk kış günlerinde birleşik evlerden gelen komşularla mangal tandırlarında oturarak şekerli kaynamış darı ve hedik yerken yaşanan anılar, bu yok oluşla birlikte artık yaşanmayacak.


  Toz, toprak, çamur ve samanı ile yüz yıllardır insanlara mekân olan kerpiç evler artık yaşamın son arifesinde. Yetmeyen gücü ile dikilen apartmanlara karşı koyamadı. Zaten gelişmişlik adına kendine sahip çıkılmayışı onun devrinin kapanmasına ilk adım olmuştu. Ve şimdi kerpiç evler tek tek tarih oluyor. Apartmanın ihtiyaç olarak sunulmasına daha fazla direnemeyen insanlar asırlık dünyaları terk ederek beton dünyalara merhaba dediler.  Elbistan’da yok olan kerpiç hanlar, iki katlı binalar veya birbirine yapışık evler yok oluşa mecburi yelken açarken, direnmeye çalışan bazı yapılar da bakımsızlığın etkisiyle ötenaziyi andıran bir sona razı oluyor. Göçler ve dağılan ailelerin bıraktıkları kerpiç evlerde yaşam sürmeye çalışan bazı yoksul insanlar ise kısmi direnişi gerçekleştirirken, ev sahibinin bir daire karşılığı verdiği arsa yerini yine betona teslim ediyor. Bazı evler ise yanına dikilen apartmanın temel çalışmalarına kurban olarak isyankar bir yıkılışa sahne oluyor.
+ Yorum Gönder


kerpiç ev,  kerpiç evler,  kerpiç köy evleri,  kerpiç ev resimleri,  kerpiçten evler,  toprak ev kerpiç