+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Afyon yoresi molla ahmet turkusu ve hıkayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Afyon yoresi molla ahmet turkusu ve hıkayesi
  Afyon Yöresi Molla Ahmet Türküsü ve hikayesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Müzik dersinden performans ödevi aldım bu konuyla ilgili 2. Asel
  Bayan Üye

  Afyon yoresi molla ahmet turkusu ve hıkayesi


  Molla Ahmed Aslen Babadağ'lıdır. Genç, yiğit, yakışıklı bir delikanlıdır.Bir gün ailesine küser tutar alır başını gider. Şuhut ilçesine varır. Güçlülüğü ve cesaretinden ötürü delikanlılar arasında kendini hemen sevdirir. Efeler alayının başı olur.Sesinin güzelliğinden dolayıda müezzinlik yapar ara sıra.Bu yüzdende kendisine Molla lakap'ını takarlar. Molla Ahmet aynı zamanda kasabada kahvecidir. Kasabanın zenginlerinden birinin kızı Molla Ahmed'e tutulur. Molla Ahmed'de bu kızı sever.

  "Macar" lakaplı namert de kıza tutkundur. Arkadaşlarıyla birlikte Molla Ahmet'i bir kır alemine davet ederler. Mola Ahmet iyi yüreklidir, arkadaş'larının namert çıkacaklarına hiç ihtimal vermez. Kısa bir eğlenceden sonra ansızın Ahmet'i kıskıvrak bağlarlar. Hiç acımasız elini, kolunu , bacağını parça parça edip sazlığın oraya bırakarak uzaklaşırlar.

  Köpekleri ağızlarında et parçalarıyla dolaştıklarını gören köylüler Molla Ahmet'i çoraplarından tanırlar. Suçlular yakalanır adalete teslim edilirler. Molla Ahmed'in Öldürülüşü halk içinde nefretle anılır. Molla Ahmed Türküsünde herşey bütün inceliğiyle dile getirilmiştir.
  Anne beni kırk pınarda kestiler,
  Cepken'imi saz dalına astılar.
  Anam babam benden umut kestiler.
  Dalgın uykulardan uyan Ahmed'im

  Yağlı kamalara dayan Ahmed'im
  Yakuboğlu kamaları yağlıyor,
  Neslihan kız siyim siyim ağlıyor,
  Katil Macar kollarımı bağlıyor.

  Kuş gibi meydanlarda dönen Ahmed'im
  Neslihan yoluma ölen Ahmed'im.
  Bir incecik yol gidiyor Bazlar'a,
  Ilgıt ılgıt kanım aktı sazlara,

  Selam söylen anam ile kızlara.
  Dalgın uykulardan uyanamadım,
  Yağlı kamalara dayanamadım.
  Biçildi mi Seydi köy'ün çayırı,

  Kadir MEVLA'm canı candan ayırı,
  Hiç kalmamış Neslihan'ın hayırı
  Koç gibi meydanlarda dönen Ahmed'im
  Dostlar düşman imiş ben bilemedim.
+ Yorum Gönder