+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Özel Yetkili Mahkemeler Ne Zaman Kaldırılıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Özel Yetkili Mahkemeler Ne Zaman Kaldırılıyor
  Özel Yetkili Mahkemeler Kaldırılacak mı? bu konuda kesin bilgisi olan var mı? Kaldırılacaksa ne zaman? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Özel Yetkili Mahkemeler Ne Zaman Kaldırılıyor

  Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; daha önce yetkilerinin sınırlandırılması gündeme gelen ancak tartışmaların ardından bir süre için askıya alınan 'Özel Yetkili Mahkemeler ile ilgili Başbakan Erdoğan'dan talimat geldi.

  Erdoğan, bu mahkemelerin kaldırılmasının 3. yargı paketinin içine konulması talimatını verirken, çalışma Başbakan Yardımcısı Bozdağ başkanlığındaki komisyonca hafta sonuna kadar tamamlanacak.

  Karar Bakanlar Kurulu ve MYK'daki değerlendirmeler sonunda alınırken, paketin TBMM 1 Temmuz'da tatile girmeden çıkarılması hedefleniyor.

  Ak Parti'nin hukukçuları, mahkemelerin kaldırılmasından sonra devam eden davalarla ilgili boşluk doğmaması ve bundan sonra darbe, terör gibi ağır suçlara hangi mahkemenin bakacağı konusuna çözüm bulmak için formül arayışına girdi.

  Gelinen son noktada, ÖYM'ler kaldırıldıktan sonra darbe ve terör gibi nitelikli suçlar için 'bölgesel yapı' oluşturulacağı ve mevcut bazı mahkemelere görev verileceği belirtiliyor.

  Muhalefet partileri de paketin TBMM tatile girmeden yasalaşmasına destek verdi.
+ Yorum Gönder