+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Boyun kireçlenmesinin nedenleri, Boyun kireçlenmesinin belirtileri neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Boyun kireçlenmesinin nedenleri, Boyun kireçlenmesinin belirtileri neler
  Boyun kireçlenmesinin nedenleri ve belirtileri nelerdir? lütfen kısaca boyun kireçlenmesi hakkında bilgi verir misiniz 2. Asel
  Bayan Üye

  Boyun kireçlenmesinin nedenleri, Boyun kireçlenmesinin belirtileri neler


  Boyun kireçlenmesinin belirtileri
  Boyun kireçlenmesinin belirtileri temelde boyun ağrısı ile kendini gösterir. Kireçlenmenin şiddetine göre boyun omurgasında oluşturduğu deformasyona, eklemlerin bozulmasına bağlı olarak sinirlerde sıkışma, omurilik baskısı eklem ağrıları nedeni ile şiddetli ağrılara, kol ağrılarına neden olabilmektedir. Özellikle hasta sabah kalktığında boyun ağrısı, boyun tutukluluğu, kol ağrısı şikâyeti ile uyanabilir. Masa başında çalışan kişilerde, uzun yol şoförlerinde, uzun süre sabit pozisyonda kalan kişilerde boyun kireçlenmesi nedeni ile oluşan ağrılar sıkça görülebilir. Boyun kireçlenmesi olan kişilerde boyun hareketleri de kısıtlanır. Özellikle sinir sıkışması ya da eklem problemi hangi bölgede ise kişi o tarafa boynunu çevirmekte zorlanır. Ağrı nedeni ile kişi o hareketi yapamaz. Bunun dışında kişi boynunu arkaya götürmekte de zorlanır. Özellikle kişi yastıkta yatarken ağrılı tarafa yatmakta zorlanır. Sürekli pozisyon değiştirerek rahat bir pozisyon bulmaya çalışır ve kalitesiz bir uyku geçirerek sabah ağrılı bir şekilde uyanabilir.
  Boyun kireçlenmesi olan hastalarda özellikle hastanın şikayetine odaklanmak gerekir.. Kireçlenmenin sebep olduğu rahatsızlık nedir ona bakmak gerekir. Boyun omurgasının hangi seviyesinde kireçlenme var o tespit edilir bunun için hastaya mr yapılır ve seviyenin ne derece olduğu tespit edilir ve tedavi o şekilde uygulanır. Özellikle sinir sıkışmışsa ve o bölgedeki eklem deformasyonu nedeniyle omur ilikte sıkışma varsa veya disklerde sıkışma varsa buna yönelik lazer tedavisi ultrason tedavisi uygulamak gerekir. Bunların sonucunda hasta rahatlamaya başlar ve normal hareket açıklığına da yavaş yavaş tekrar döner ve ağrıları giderek azalır ve bundan sonrada hastanın egzersiz programına devam edilerek tedavi sağlanır.

  Boyun kireçlenmesinde dikkat edilmesi gerekenler
  Boyun kireçlenmesi olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır;özellikle öne eğilir pozisyonda uzun süre kalmamaya dikkat etmek gerekir sık sık pozisyonu değiştirmek gerekir sık sık çalışma pozisyonuna ara vererek boyun egzersizleri yapmak gerekir. Bunların dışında evde yastık konusuna çok dikkat etmek gerekir. Yüksek yastık kullanmak kireçlenme etkilerini arttırır ve boyun fıtığına neden olabilir. Koltuk ve kanepe kenarında başımızı dayayarak uyuyakalmak kitap gazete okumak televizyon seyretmek kireçlenmenin hızlanmasına neden olur. Bunlardan da kaçınmak gerekir. Düzenli boyun egzersizleri yüzme ve boynu rahatlatıcı pozisyonlarda dinlenme kireçlenmesi olan kişilerde çok faydalıdır.
+ Yorum Gönder