+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Birden fazla evren varmı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Birden fazla evren varmı
  Kaç tane evren vardır? Bulunduğumuz evren dışında da evren varmıdır? lütfen kısaca bilgi verir misiniz 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Birden fazla evren varmı

  Doğa bu evrenin tek evren olmadığını adeta kafamıza vura vura haykırıyor. Kanıtlar her yönden geliyor.

  “Çoklu evren”in pek çok versiyonu var. Bunların nasıl olup da pürüzsüz bir bütün oluşturacağı henüz belli değil. Bu yeni bir paradigma.

  Kozmik “ufkun” ötesinde de evren olduğunu kesin olarak biliyoruz. “Şişme” teorisine göre bizimki gibi sonsuz sayıda ortam var.

  Her birinde Big Bang (Büyük Patlama) yaşanmış ama soğuyan kalıntılardan farklı gökadalar / yıldızlar oluşmuş olmalı. Dolayısıyla geçmişleri de farklı.

  Fizik yasalarındaki bizim burada olmamız için yapılmış görünen bariz ince ayar, farklı fizik yasalarına sahip başka evrenlerin de işareti.

  Farklı yasaları olan birçok ortama çatı oluşturan teori, “sicim teorisi“dir. Buna göre parçacıklar, kütle-enerjinin titreşen “sicimleri“dir.

  Sicim teorisine göre evrenlerin sayısı 1′in yanında 500 sıfır kadar olabilir. (Sorun: Biz niye bundayız da bir başkasında değil?)

  Kuantum teorisi de atomların birçok paralel gerçeklikte var olduğunu ya da varmış gibi davrandığını gösterir (çoğu fizikçi ikinciye inanır).

  Kuantum teorisinin “çoklu dünyaları”yla evren ufku ötesi ortamların alternatif tarihleri arasındaki bağlantının güçlü işaretleri vardır.

  Hatta fizikçi Max Tegmark tek bir “çoklu evren” değil, iç içe geçmiş oyuncak bebekler gibi koca bir hiyerarşi olduğuna inanır.

+ Yorum Gönder