+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Teleskoplar neden zaman makinesi gibi görünür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Teleskoplar neden zaman makinesi gibi görünür
  Teleskoplar neden zaman makinesi gibi ilginç görünürler? Bunun sebebini biliyor musunuz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Teleskoplar neden zaman makinesi gibi görünür

  Işık, hızlı da olsa, sonsuz hızlı değildir. Cisimlerden bize ulaşması zaman alır. Bu nedenle cisimlerin daha önceki hallerini görürüz.

  Işığın 300.000 km/sn (jet uçağından milyon kat fazla) gibi muazzam bir hızı olduğundan, gecikme etkisi gündelik cisimlerde ayırt edilmez.

  Ancak evren BÜYÜKTÜR, mesafelerse devasa. Işığın gök cisimlerinden bize gelmesi zaman alır. Bu yüzden teleskop aslında “zaman makinesi“dir.

  Ay’ın 1,3 sn; Güneş’in 8,3 dk; en yakın yıldızın 4,2 yıl, çıplak göze en uzak cismin (Andromeda) 2,5 milyon yıl önceki halini görürüz.

  Bir gök cisminin “şimdi” nasıl göründüğünü bilmek imkansızdır (anlamsız kavram). Sadece ışığı yola çıktığında nasıl göründüğünü biliriz.

  Diyelim, ışık öyle yavaş ki sokaktan karşıya 100 yılda geçiyor. Orada gözüken ev çoktan gitmiş olabilir. Uzak gökadalar için de durum aynı.

  En uzak gökadalar artık orada olmayabilir. Biz onları 10 milyar yıl önceki halleriyle görüyoruz; Dünya doğmadan çok zaman önceki halleriyle.

  Işıkla (aslında radyo dalgası diye bilinen form) görebildiğimiz en uzak geçmiş, 13,7 milyar yıldır; evrenin doğumundan 380.000 yıl sonrası.

  13,7 milyar yıllık ışık, Büyük Patlama‘nın “artık parıltısı”dır. Ondan önce evren “sisle” doluydu. Işık düz bir hatta yol alamıyordu.

  TV istasyonları arasındaki parazitin %1′i Büyük Patlama’nın “artık parıltısı”; ilk ışıktır. Evrendeki fotonların %99,9′una karşılık gelir.

+ Yorum Gönder